posibila nedreptate

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
Motanu

posibila nedreptate

Post by Motanu » 17 Apr 2006, 12:13

As dori un sfat sau o solutie pentru urmatoarea situatie:

O tanara ramane insarcinata in luna septembrie. Cu putin timp inainte, isi schimba locul de munca, intre ultima zi de lucru la un angajator si prima zi la noul loc de munca exista 10 zile nelucrate.

Conform prevederilor OUG 148/2005, beneficiaza de indemnizatie persoanele care in ultimul an inaintea nasterii, timp de 12 luni au realizat venituri impozabile. Cele zece zile nelucrate ar cadea in interiorul perioadei de un an dinaintea nasterii. I-am sugerat sa plateasca contributia la asigurari pentru cele 10 zile, dar acest lucru nu mai este posibil (eu am aflat despre aceasta situatie abia acum o saptamana).

Singura solutie pe care am gasit-o este ca doamna sa faca cererea pentru acordarea indemnizatiei (dupa consumarea concediului de maternitate), iar daca raspunsul este negativ, sa deschida o actiune in instanta in cadrul careia sa ridice exceptia de neconstitutionalitate, cu motivatia neretroactivitatii legii (in aceasta situatie, ordonanta apare in luna noiembrie, dar reglementeaza o stare de fapt anterioara aparitiei actului normativ).

Este un pic trasa de par dar ... nu am gasit altceva. Ma gandesc ca este posibil sa fie si alte situatii similare, si nu mi se pare corect ca respectivele doamne sa nu poata beneficia de un drept, in situatia in care nu aveau cum sa cunoasca dinainte prevederile unui act normativ, si sa faca o planificare familiala.

Va multumesc.

lyanne91gl

Post by lyanne91gl » 17 Apr 2006, 18:12

In art. 1 din ordonanta se prevede ca stagiu de cotizare ultimele 12 luni, fara a se preciza daca se iau in considerare toate zilele lucratoare din luna respectiva. Eu consider ca legea nu face diferenta intre persoanele care lucreaza cu norma intreaga sau cu program de 4 ore, important este ca in toate cele 12 luni sa realizeze venit. Chiar daca nu ai lucrat 10 zile din luna respectiva, restul lunii ai realizat venituri supuse impozitului. Intereseaza-te la DMSSF.

Motanu

Post by Motanu » 18 Apr 2006, 07:55

Pai tocmai aici este problema. Respectiva institutie considera ca, din cauza celor 10 zile de intrerupere, stagiul nu este complet.

ellis

Post by ellis » 20 Apr 2006, 13:21

iti trimit un extras din HG 1825/2005 - art 4:
in calculul celor 12 luni prevazute la alin.(1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit.... se considera luna intreaga; te rog sa verifici art ca programul meu nu ma lasa sa-l copiez; sunt sigura ca nu au dreptate cei ce au spus ca nu are dreptul la cic+ indemnizatie; poate contesta decizia.

monica

Post by monica » 20 Apr 2006, 14:09

prin "stagiu de cotizare de 12 luni anterioare datei nasterii copilului" se intelege: 12 lunii in care s-au realizat venituri supuse impozitarii, luni luate intregi, nu fractionat.

Motanu

Post by Motanu » 20 Apr 2006, 15:04

Multumesc ellis :cafea: si multumesc monica :cafea: .
Aveti dreptate. Am verificat HG si textul se interpreteaza in sensul ca fractiunile din luna lucrate sunt considerate luni intregi. Si eu (chior) am complicat o situatie simpla :oops: .

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests