termen pt inregistrarea CIM la ITM

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
der_graaf

termen pt inregistrarea CIM la ITM

Post by der_graaf » 22 Mar 2006, 13:33

In Legea nr. 130/1999, s-a prevazut ca termen pt inregistrarea contractului individual de munca la ITM 20 de zile de la data incheierii acestuia. In MO 16/2006 a aparut legea nr. 403/2205 pt modificarea si completarea L 130/1999, in care la art. 2 lit. a) se prevede ca "actele privind incheierea, executarea, suspendarea, modificarea si incetarea contractelor individuale de munca se inregistreaza la ITM in termen de 5 zile de la perfectarea acestora." care este termenul in care trebuie inregistrata incheierea contractului de munca, avand in vedere ca, mie cel putin, mi se pare o imposibilitate sa ai acelasi termen pt inregistrarea CIM ca si cel pt incetarea lui? stiti cumva daca s-a facut vreo rectificare privind situatia de mai sus? astept raspunsuri cu multumiri anticipate.

Motanu

Post by Motanu » 22 Mar 2006, 15:53

In Legea 130 (care cuprinde toate modificarile succesive) la art. 8 se prevede:
"Contractele individuale de munca incheiate de urmatoarele categorii de angajatori vor fi inregistrate, in termen de 20 de zile de la data incheierii lor, la inspectoratele teritoriale de munca:
a) persoanele fizice;
b) societatile comerciale cu capital privat;
c) asociatiile cooperatiste;
d) asociatiile familiale;
e) asociatiile, fundatiile, organizatiile sindicale si patronale;
f) orice alte organizatii care sunt constituite si functioneaza potrivit legislatiei romane."
Termenul de 20 de zile este si cel practicat de toate ITM-urile din tara (cel putin cele cu care am lucrat pana acum. Prevederea de la art. 9 al 2 pct. a referitoare la "actele privind incheierea contractelor de munca" nu o inteleg, si credca se refera doar la actele privind executarea, modificarea, suspendare etc.

der_graaf

Post by der_graaf » 23 Mar 2006, 16:15

iti multumesc pt raspuns. de altfel este si singurul. dar pe mine nu ma interesa practica unei institutii, ci ce scrie in lege. pt ca daca vine un control de la ITM nu se ghideaza dupa practici, cu dupa lege.
prin legea 403/2005 s-a modificat termenul de 20 de zile in 5 zile pt inregistrarea contractului de munca la ITM. anul asta inca nu am avut angajari. dar m-ar fi interesat daca a aparut cumva vreo rectificare deoarece mi se pare o greseala a legiuitorului.
in cazul in care intereseaza pe cineva subiectul si poate sa-mi raspunda eu astept in continuare raspunsuri. merci

lauraC

Post by lauraC » 23 Mar 2006, 17:56

termenul este tot de 20 de zile. Pentru inregistrarea cim la ITM. :cafea:

sebi77

Post by sebi77 » 23 Mar 2006, 18:16

Credeti-ma ca nici cei de la ITM nu stiu....
Oricum pana se dumiresc, merge 20 zile.... Dupa mine, si cum am interpretat ar fi 5 zile.... asa cum spune legea modificata...!

lyanne91gl

Post by lyanne91gl » 23 Mar 2006, 21:15

:arrow: Termenul pentru inregistrarea la ITM a actelor privind incheierea, executarea, suspendarea, modificarea si incetarea contractului de munca este intr-adevar de 5 zile de la perfectare. Pentru contractul individual de munca termenul este de 20 de zile de la incheierea acestuia. :floare:

Motanu

Post by Motanu » 24 Mar 2006, 12:49

Revin cu o precizare. termenul de 20 de zile este reglementat prin art. 8 din L 130 (articol care nu a fost modificat de L 403). Ca o curiozitate, termenul de 5 zile, cel in in discutie, nu a fost introdus prin prevederile L 403, ci exista si anterior la art. 9 din L 130, articol care a fost modificat prin adaugire de text, completare care nu se refera la termene. Cred in continuare ca exista o contradictie intre prevederile celor doua articole (8 si 9) deoarece actul privind incheierea CIM este chiar contractul (in sensul instrumentum probationem) si nu pot exista doua termene obligatorii pentru inregistrare, in acelasi timp.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests