Pesie de urmas

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
mariuca

Pesie de urmas

Post by mariuca » 27 Mar 2006, 07:20

Dragi forumisti, am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra....Sotia defunctului X poate beneficia de pensie de urmas in situatia in care aceasta are un venit (este pensionara)? Pensiile se pot cumula? Exista un cadru legal care sa reglementeze situatia de fata? Mentionez ca defunctul era pensionar, iar casatoria a durat 9 ani.
Va multumesc mult!

ladyinred

Post by ladyinred » 27 Mar 2006, 08:09

Nup, legea nr. 19/2000 e clara .... :razz:
1. pensiile nu se pot cumula, dar beneficiarul poate beneficia de pensia cea mai avantajoasa.
2. in situatia descrisa de tine, durata casatoriei a fost sub 10 ani, so persoana respectiva nu poate beneficia de pensie de urmas.

mariuca

Post by mariuca » 27 Mar 2006, 08:22

Am gasit L 19/2000 cu modificari cu tot intre timp... insa acolo zice ca:

.."Art. 67. - (1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

(2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus...."

ladyinred

Post by ladyinred » 27 Mar 2006, 08:26

Exact ce ti-am zis ....
iar art. 74 exprima posibilitatea optarii intre cele 2 pensii.

mariuca

Post by mariuca » 27 Mar 2006, 08:33

Da ladyinred ...asa este sper sa nu te superi prea tare ...cred ca persoana este interesata sa opteze pt. pensia de urmas a sotului ...ii convine sa ia 50% din pensia acestuia care era maricica ...insa io inteleg din ultima parte a alin 2 art. 67 L 19/2000 ca daca are 9 ani de casatorie i se aplica o diminuare cu 6,0 %...asa o fi? :roll:

ladyinred

Post by ladyinred » 27 Mar 2006, 08:35

nup, legea e clara ......... trebe minim 10 ani de casnicie!

mariuca

Post by mariuca » 27 Mar 2006, 08:38

Am inteles in sfarsit...multumesc mult!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests