cercetare disciplinara

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
mirelam

cercetare disciplinara

Post by mirelam » 07 Feb 2006, 23:59

In cazul in care angajatorul a inaintat o plangere penala fara ca eu sa fiu cercetata disciplinar si fara sa m-i se reproseze ceva in legatura cu lipsa din inventar(am fost acuzata verbal ca nu am observat ca lipsec bani-mentionez ca nu este cert ca lipsesc bani pentru ca nu s-au verificat actele contabile,a fost un simplu calcul al inventarului),este posibil sa primesc citatie pentru explicatii sau sa se ajunga la un proces?Am fost amenintate ca vor face expertiza contabila,ca vor depune plangere, ne vor duce la testul poligraf si ca ne vor pune sechestru pe case!
Pot chema expertiza contabila daca tin evidenta dubla,i-au marfa fara factura,cifra de afaceri este declarata fals astfel incat sunt neplatitori de tva etc.?
Pentru a depune plangere nu este necesara o acuzatie care sa poata fi probata de firma cu acte doveditoare si de care sa fiu si eu instiintata in scris?

mirelam

Post by mirelam » 08 Feb 2006, 00:09

Azi am primit citatie la sectia de politie de care apartine firma.Am aflat ulterior ca toti cei 11 salariati au fost chemati(si cei carora nu l-i s-au inregistrat demisiile si cei care au ramas)In citatie sunt numita ,,faptuitor".Se pare ca politistul care semneaza la rubrica ,,organ de cercetare penalann este prieten cu patronii.Nu stiu daca trebuie sa ma prezint si nici ce invinuiri imi sunt aduse?daca ma trezesc chemata la testul poligraf,trebuie sa ma prezint?politia sau procuratura are calitatea de a dispune testul poligraf.Credeti ca aceasta reclamatie la politie este facuta ca sa poata indeplini formalitatile pentru desfacerea CIM pe motive disciplinare?

Stan_Patitul

cercetare disciplinara

Post by Stan_Patitul » 08 Feb 2006, 18:04

Prieten sau nu cu patronii, organul de cercetare penala isi face datoria.
Trebuie sa te prezinti la politie insotita de in avocat.

aliosha

Post by aliosha » 08 Feb 2006, 21:42

nu amesteca raspunderea disciplinara cu cea materiala. Pe de o parte, angajatorul urmareste sa gaseasca un vinovat pentru respectiva lipsa materiala si in acest scop a facut o plangere penala prin care ati fost acuzata de respectiva fapta. Trebuie neaparat sa va prezentati la Politie, care este organul de cercetare penala, in primul rand pentru a lua cunostinta de acuzatiile care vi se aduc precum si pentru a comunica apararile Dvs.
Nu va speriati in acest moment si nu faceti miscari gresite prin neprezentare.

Va doresk succes.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests