TIMPUL DE MUNCA

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
flores

TIMPUL DE MUNCA

Post by flores » 08 Jun 2005, 08:22

IN ROI AM STABILIT CA PROGRAMUL DE LUCRU AL SALARIATILOR SA FIE DE 5 ZILE PE SAPTAMINA, A CATE 8 ORE ZILNIC, RESPECTIV DE MARTI PANA SAMBATA INCLUSIV, IAR REPAOSUL SAPTAMANAL DUMINICA SI LUNI. CONSIDERATI CA ORELE LUCRATE SAMBATA TREBUIE PLATITE NORMAL SAU DUBLU(CA TIMP DE LUCRU SUPLIMENTAR)- DESI SE INCADREAZA IN TIMPUL NORMAL DE LUCRU SI ASIGURAM REPAUSUL SAPTAMANAL?

DAR IN SITUATIA IN CARE S-AR LUCRA DE LUNI PANA VINERI CATE 7 ORE, IAR SAMBATA 5 ORE, CUM AR TREBUI SA PLATIM ORELE LUCRATE SAMBATA?
ASTEPT CU NERABDARE RASPUNSURILE VOASTRE.

rosia_montana

Post by rosia_montana » 08 Jun 2005, 09:07

Dar de ce ati stabilit programul asa?

croc

Post by croc » 08 Jun 2005, 10:33

orele lucrate sambata trebuie platite cu un spor la salariu;
vezi art. 132 codul muncii;
nu dublu, dar cu spor;

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 08 Jun 2005, 11:59

e destul de interpretabil , pentru ca in codul muncii art 132 spune ca se acorda "DE REGULA" sambata si duminica zile de repaus saptamanal. iar daca respecti cele doua zile de rapaus, nu vad de ce ar trebui orele de sambata platite suplimentar.

croc

Post by croc » 08 Jun 2005, 12:09

SECTIUNEA 2: Repausul saptamanal
Art. 132
(1)Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(
2)In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3)In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
(4)In situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 15 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
(5)Salariatii al caror repaus saptamanal se acorda in conditiile alin. (4) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 120 alin. (2).


mie mi se pare clar!

flores

TIMPUL DE MUNCA

Post by flores » 08 Jun 2005, 15:04

PROGRAMUL ESTE PENTRU UN MAGAZIN

SI TOTUSI MIE NU MI SE PARE CLAR DE CE AR TREBUI SA PLATESC UN SPOR, DACA MA INCADREZ IN NORMA DE 40 DE ORE PE SAPT. SI RESPECT REPAOSUL SAPTAMANAL. SA ZICEM CA ACORD SPORUL, CE CUANTUM MINIM ARE ACESTA?

AM INCERCAT SA INTREB PE SITE-UL MINISTERULUI, DAR ESTE IN CONSTRUCTIE PAGINA DE FORUM SI DE INTREBARI

croc

Post by croc » 08 Jun 2005, 15:58

parerea mea este ca articolul citat iti permite sa acorzi repaosul saptamanal si in alte zile decat in acelea care formeaza regula, dar cu plata unui spor. :mrgreen:
legea nu prevede un cuantum minim, vezi la contractul colectiv unic;
daca nu se prevede nici acolo, inseamna ca nu este; :mrgreen:

murik

Post by murik » 08 Jun 2005, 21:41

CROC are perfecta dreptate. Rosia-montana, vezi ca nu ai studiat toate (ambele) articole...
In consecinta, programul este stabilit cu respectarea dispozitiilor legale in vigoare - insa ramane obligativitatea acordarii acelui spor!
Iar daca mergi pe varianta de 7 ore de luni pana vineri, si cu diferenta sambata - nu mai poti justifica existenta celor 2 zile consecutive care trebuie sa ramana...libere
Clar si corect pt toata lumea, nu?

murik

Post by murik » 08 Jun 2005, 21:43

rosia_montana, imi cer scuze, te-am confundat!
Sper ca scuzele sa-mi fie acceptate.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests