am nevoie de ajutor

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
janallana

am nevoie de ajutor

Post by janallana » 10 Jun 2005, 14:26

sunt functionar public si sunt foarte nemultumita de felul in care sunt tratati o parte din angajati, inclusiv si eu. In primul rand, cand ne-am angajat eu si cu alti 3 colegi, conform legii 76, cu 1,5 salarii pe o perioada de 1 an, in prima luna nu am fost platiti pt ca cei de aici s-au miscat greu de tot.
A trecut aprox 1 an de atunci si noi nu am vazut niciodata fisa postului, nu am semnat asa ceva desi am cerut-o in nenumarate randuri, iar volumul de munca este de 6 ori mai mare decat normalul, si bineinteles ca nu putem face fata la asa ceva, iar sefii se comporta groaznic cu noi, umilitor. As putea sa plec dar nu vrea sa renunt asa usor, ar trebui sa luam atitudine si sa ii excludem pe cei ce fac abuz de putere, pt ca ei asta fac.

Ce as putea sa fac pt. a-mi fi respectate drepturile, si anume de a avea o fisa a postului in care sa fie cuprinse activitati pertinente si realiste, si sa lucrez asa cum prevede legea, nu cum vor sefii?
orele suplimentare nu sunt platite decat la unii, pt noi nu au niciodata bani, nu avem cu ce sa ne facem treaba pt ca nu ne dau hartie, tus si altemateriale de birotica necesare.

poate pare absurd se intampla in Romania si in institutiile care sa ajute cetateanul si nu sa traiasca pe spinarea lor

mai e o problema ca cei de la noi au spatele asigurat, iar cei care ar trebui sa ne ajute pe plan local sunt pentru ei si nu au nici un interes sa ne ajute pe noi, iar institutia la care lucrez e foare intesata de imaginea ei.
partea proasta e ca noi nu stim ce sa facem pentru a inceta astfel de abuzuri, si nici nu vrem ca dupa o anumita procedura pentru a ni se respecta drepturile, conducerea sa ia o atitudine dezavantajoasa pt noi

CARE ESTE CALE LEGALA PT A FI AJUTATI

fgh771

Post by fgh771 » 10 Jun 2005, 16:11

Cand te angajezi, trebuie emisa o dispozitie de numire pe post.... se semneaza fisa postului, se aduc la cunostinta alte obligatii ale noului angajat....
Alte atributii decat cele din fisa postului iti sunt date printr-un act scris.....
Ori daca nu s-a intamplat nimic din toate astea, poti sa stai toata ziua, pe motiv ca nu stii ce trebuie sa faci - indeplinirea sarcinilor de serviciu prevazute in fisa postului sau alte acte.
Este greu de crezut ca poti sta pur si simplu, dar poti intarzia rezolvarea treburile puse in seama ta.....

Altfel, poti face referate catre conducere, prin care aduci la cunostinta tot ce te nemultumeste, la care trebuie sa primesti raspuns, eventual poti sa-i ataci in instanta pentru abuzurile facute, sau sa sesizezi organele de urmarire penala, daca s-a savarsit o infractiune........
dar un astfel de comportament iti va face viata insuportabila.

Multe pot fi facute, dar cate se pun in aplicare......

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests