Teapa sau nu ??

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
Guest

Teapa sau nu ??

Post by Guest » 06 Nov 2012, 12:01

Buna ziua, sper sa ma puteti ajuta cu cateva sfaturi in legatura cu ce pot face in continuare cu problema mea.
Numele meu este Alexandru si nu mai lucrez din august 2011, saptamana trecuta am gasit un anunt pe net cu 200 de locuri disponibile in Londra la care am si aplicat. Am primit un mail la care trebuia sa raspund cu 2 numere de telefon, buletin scanat si o chitanta care sa dovedeasca ca am depus banii intr-un anume cont pt a imi face carnetul de munca. M-am imprumutat si am trimis banii iar aseara a trimis alt mail in care specifica ca plecarea este programata pe 27 noiembrie, un nume cu care eu am vorbit la telefon(am nr lui de telefon) plus ca trebuie sa platesc 1000 ron asigurarea medicala. Eu nu am de unde sa platesc acesti bani si sunt convins (dupa ce am facut o plata) ca este teapa. Ce as putea face in cazul acesta ?? Mai exista vreo sansa sa recuperez banii ?? Sincer daca nu ma imprumutam poate ca nu ma agitam atat, dar trebuie sa returnez banii si nu am de unde. Ce pot face ?? Va multumesc

Leon Carmen

Re: Teapa sau nu ??

Post by Leon Carmen » 06 Nov 2012, 20:35

Formulati de urgenta o plangere penala la Politie pentru inselaciune, art. 215 Cod penal. In mod cert ati fost pacalit si cu siguranta nu sunteti singurul. Pentru carnetul de munca nu se plateste nici un fel de taxa.

johei

Re: Teapa sau nu ??

Post by johei » 06 Nov 2012, 20:58

Na ia, poate ca e teapa, insa deocamdata nu exista garantia asta, intrucat te-ai oprit singur inainte de a face alte cheltuieli.
Nu cred ca va ajuta nici politia prea mult.. si cauza civila e la fel de dificila... In orice caz, la recuperarea banilor nu ajuta politia mai deloc..

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests