reactivare somaj

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
yvar

reactivare somaj

Post by yvar » 22 Jul 2012, 14:44

Dupa activarea somajului incepand cu 08 oct 2011, pe data de 02 nov 2011 am fost angajat la o alta firma depunand la ITM o cerere de sistare a ajutorului de somaj. Pot sa-mi reactivez perioada neefectuata din somaj daca nu mai lucrez la firma respectiva si in ce conditii?

andr33a_rose

Re: reactivare somaj

Post by andr33a_rose » 23 Jul 2012, 10:58

Daca dupa inceperea beneficierii de indemnizatia de somaj ati fost incadrat in munca pe o perioada care nu depaseste 12 luni, cum e cazul dumneavoastra, indemnizatia nu inceteaza, ci doar se suspenda. Trebuie sa mergeti la AJOFM si sa depuneti actele care sa ateste vechimea in munca pe care o aveti, act din care sa rezulte motivul si data incheierii raporturilor de munca sau de serviciu.

yvar

Re: reactivare somaj

Post by yvar » 26 Jul 2012, 17:52

Inca nu am incetat raporturile de munca cu societatea respectiva.Contractul s-a incheiat ,prima data pe 2 luni,a doua oara pe 3 luni si,dupa 02 04 2012 durata nedeterminata.Ma intereseaza cum trebuie sa apara decizia de incetare a raporturilor de munca in asa fel incat sa -mi pot reactiva somajul.Multumesc anticipat.

andr33a_rose

Re: reactivare somaj

Post by andr33a_rose » 26 Jul 2012, 21:17

Daca sunteti angajat pe perioada nedeterminata trebuie sa fiti concediat.

yvar

Re: reactivare somaj

Post by yvar » 22 Aug 2012, 16:15

Am fost de acord sa preschimbam contractul pe durata nedeterminata cu altul pe o perioada determinata [7 zile] dupa care mi-a incetat contractul de munca cu art 56,lit i. Acum astept decizia [patronii nu se afla in tara momentan]. CM a incetat de drept pe 18 august.Cu decizia semnata si cu celelalte acte trebuie sa ma prezint la oficiul de somaj , nu ?

yvar

Re: reactivare somaj

Post by yvar » 07 Sep 2012, 15:51

OK,am facut cerere pentru reactivarea somajului urmand ca mai tarziu sa merg pentru ridicarea carnetului de somer,pentru semnatura si totodata pentru calcularea perioadei de somaj de care mai beneficiez. Deci,daca am beneficiat de doar 17 zile de somaj platit as putea presupune ca mai am dreptul legal la 11 luni si 13 zile ?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests