Dosar refugiat respins, motiv:acte contradictorii

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
Camely

Dosar refugiat respins, motiv:acte contradictorii

Post by Camely » 09 Sep 2012, 17:49

Buna ziua
Sunt fiica unor parinti care in anul 1944 au fost refugiati si stramutati din satul in care locuiau, motivul fiind faptul ca peste si in satul nostru, se dadeau lupte intre rusi si unguri. La acea vreme mama avea 3 ani, iar tatal meu 12.La dosarul pe care mama la depus pentru a-si cere dreptul de refugiat,s-a strecurat o neconcordanta, recunoscuta ulterior de mama mea si anume, necunoscand sensul propozitiei : Ati fost stramutata pe motive etnice?mama raspunde: Nu.Nu stiu ce alta contradictie in spusele(scrise) de ea ar mai putea fi incat dosarul sa se respinga, insa ceea ce stiu parintii mei e un adevar : au trait in valtoarea razboiului , au fugit de el unde au putut, au ramas cu rani sufletesti pe care le-au dus cu demnitate o viata.Intrebarea mea este : ce fac in contiunare pentru ca acest dosar sa fie acceptat si parintii mei sa isi primeasca amarata de pensie la care spera si o merita cu prisosinta???(sunt batrani acum,n-as vrea sa ii pierd pana cand aceasta cauza va fi solutionata.Va multumesc si astept indrumarile d-voastra.Cu respect, Camelia.

decalex

Re: Dosar refugiat respins, motiv:acte contradictorii

Post by decalex » 10 Sep 2012, 12:31

Pai se poate ataca decizia in termen de 30 de zile de la data l;a care ati primit-o. Asta va pot spune din ce ati scris aici. Mai multe informati, ar trebui sa vedem dosarul

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests