Ajutor

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
Anduran

Ajutor

Post by Anduran » 23 Jan 2011, 12:21

Ma numesc Constantinescu Valentin
Sunt angajat al firmei Camserv SRL in postul de proiectant(arhitectura)
In luna decembrie am fost chemat de catre patronul firmei Gheorghe Stefan
care m-a instiintat ca "ma da afara" din motive disciplinare pe care mi le-a transmis:
1.In urma cu o saptamana de atunci un domn care depusese un dosar pt C.U. la primarie pt inchiderea unui balcon.
m-a rugat sa ii transmit patronului :"reaminteste-i domnului Stefan ca alta a fost intelegerea mea cu el".L-am sunat de 3 ori ,nr ocupat ,apoi am uitat.(prima abatere)
2.De ce nu e gata un proiect de amenajare a curtii despre care Razvan Stefan,(fiul), zilele anterioare imi transmisese pt intocmirea proiectului decat :"vreau sa punem pavaj in curte si sa facem niste parcari,in ianuarie vreau sa ma apuc de treaba"(a doua)
3.am avut ca sarcina sa ajung la localitatea Stefan cel Mare pt a vedea un teren ,urmand sa fac o propunere de benzinarie.Nu am ajuns (motivul trei)
Mentionez ca am facut apoi propunerea ,altcineva luand dimensiunile terenului si facand poze.
Acestea au fost motivele.
Apoi mi-a zis: Ai doua variante :1 iti inchei contractul de munca disciplinar si mai vi doua saptamani .
si 2. Lucrezi pana in ianuarie , iti platesc luna februarie pe care o stai acasa dar ti tel pe langa tine ca daca te sun sa am nevoie de vreo prezentare 3d sa imi raspunzi.
Am acceptat var 2. , nu am primit nici o instiintare pana acum , nu am semnat nimik.
Astazi intamplator am auzit ca in cazul concedierii patronul este "obligat" sa plateasca
o luna salariul in conditiile in care fostul angajat nu mai are nici o obligatie fata de el.
Am citit apoi in Codul muncii ,Contractul individual de munca si am aflat ca procedural nu a fost respectat nimic si ca am fost dezinformat.
V-as ruga cine ma poate sfatui cum sa procedez sau cine doreste sa se inhame pentru a face dreptate.Mentionez ca sunt pus intr-o situatie cel putin "delicata" acum .
Nu imi doresc sa mai lucrez acolo nici sa ma razbun , vreau sa mi se plateasca luna februarie cum e normal fara conditionari si sa nu fiu nevoit sa semnez sau sa fac "compromisuri " pt a salva niste proceduri nerespectate care trebuiesc asumate de cine nu le-a respectat.
In asteptarea unui raspuns .
Cu deosebita consideratie .

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 9 guests