decizie de concediere/disponibilizare nefondata-cai de atac!

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
fictiva13

decizie de concediere/disponibilizare nefondata-cai de atac!

Post by fictiva13 » 30 Jan 2011, 17:52

Buna ziua,

am fost fortat de catre sefi sa imi dau demisia de mai multe ori, dar am refuzat. Au incercat sa ma prinda pe picior gresit cum se spune popular, dar am reusit sa ma feresc si de acest lucru, timp de o luna; in final vazand ca sefii (de filiala, e vorba de o companie la nivel national), nu se descurca sa ma dea afara din firma, administratorul firmei a luat decizia sa ma concedieze, emitand urmatorul act:
--------------------------------------------------
" Decizie de concediere nr ../dd.mm.yyyy
X, administrator al firmei Y, avand in vedere hotararea de reorganizare a activitatii de la punctele de lucru ale s.c. ... , in temeiul art. 65, 73, 74, 75 din codul muncii,
DECID:
incetarea contractului individual de munca al domnului ... , cu locul de munca la punctul de lucru din orasul ... , incepand cu data de ...., ca urmare a scaderii vanzarilor.
Durata previzului este de 20 zile lucratoare de la data comunicarii.
Societatea nu detine locuri vacante.
Prezenta decizie poate fi contestata in termen de 30 zile de a data comunicarii la tribunalul orasului ..."

--------------------------------------------------
Aceasta decizie nu era semnata de administrator, iar stampila era de la sediul de filiala, nu de la sediul central de unde este administratorul, ea fiind semnata de catre un sef de filiala (era semnata cu bara). Seful de filiala m-a pus sa semnez acest act in 3 exemplare, unu mi l-a dat mie. Oricum are acordul administratorului in acest sens.
Eu a trebuit sa scriu pe acest act urmatoarele:
--------------------------------------------------
"Am luat la cunostinta.
nume si prenume
data
semnatura"

--------------------------------------------------
Alte detalii:
- sunt angajat pe perioada nedeterminata, cu contract de munca.
- activez in domeniul vanzarilor.
- lucrez in aceasta firma de 4 luni de zile.
- postul pe care lucrez a fost nou infiintat/deschis de catre firma ca extindere a activitatii.
- inainte de a ma angaja la aceasta societate, nu am fost angajat cu acte in regula timp de cca. 1 an (deci am lucrat la o alta societate - la negru, cum se spune).
- de la angajare si pana astazi, in fiecare luna am facut vanzari mai mari decat in luna precedenta.
- chiar si pe urmatoarele 2 luni am incheiate contacte de vanzare in valoare mai mare decat pe luna in care ne aflam.
- la angajare, mi s-a specificat ca va exista o perioada de proba de 6 luni si daca vanzarile nu vor atinge un cuantum, care nu mi-a fost specificat ca cifra exacta, voi fi dat afara. Ideea e ca eu nu am fost atent, ca acest aspect, sa fie specificat in contractul individual de munca.
- i-am cerut angajatorului sa imi dea o hartie scrisa, ca sa nu ma trezesc ulterior cu nemotivate in care sa imi specifice ca este deacord sa lucrez in preaviz o perioada de 10 zile lucratoare cu norma intreaga in loc de 20 cu norma de 4h. Inca nu am intrat in posesia acestui act semnat.
- Azi, cand va scriu, ma aflu in prima zi de preaviz.

Intrebarile mele sunt:

1. este legala aceasta masura, in conditiile in care eu stiu si se poate vedea/proba din acte/facturi ca vanzarile facute de mine cresc progresiv, deci nu poate fi vorba de scadere a vanzarilor in filiala din care fac parte?
2. am dreptul la un salariu compensatoriu (sau mai multe) sau la o alta forma de sprijin (dupa cum e stie in ianuarie...martie e mai greu cu angajatul, ca sa nu mai spun ca in ziua de azi e greu oricand).
3. ce sfaturi utile imi puteti da?
4. cum ar trebui sa procedez?
5. Ce ar trebui sa stiu despre foaia de lichidare sau despre inventarul pe care trebuie sa il predau?

Va multumesc anticipat de raspuns.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests