Sfat, obtinere daune morale si materiale

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
mariska

Sfat, obtinere daune morale si materiale

Post by mariska » 04 Aug 2010, 02:40

Buna ziua,
As dori un sfat, am fost disponibilizata in decembrie 2009 in baza legii 329/2009. Mentionez ca eram angajata unei institutii bugetare apartinand Ministerului Muncii, avand functia de secretara (personal contractual), la data disponibilizarii eram in concediu medical. Am contestat decizia la Tribunalul din localitate si am castigat, la fel am avut castig de cauza si dupa recursul institutiei la Curtea de Apel. Dupa primirea sentintei de la Tribunal, la cererea mea am fost reincadrata dar la trei saptamani print-o adresa trimisa de mai "MARII" Ministerului mi s-a emis o noua dispozitie de disponibilizare pe aceeasi lege329/2009 si cu un proces in curs (recursul de la Curtea de Apel). Desigur am contestat in instanta si aceasta dispozitie. Acum contrctul de munca este incetat, sunt in asteptarea sentintei Curtii de Apel. As dorii sa ma ajutati sa ma sfatuiti cum pot, ce trebuie sa fac pentru a cere daune morale si materiale de la persoanele direct implicate in disponibilizarea mea, pentru ca nu mi se pare corect ca ei (resursele umane, legislatia si ordonatorul tertiar de credite), care stiau ca sunt in conc. medical sa nu plateasca. Pe vremea comunismului am lucrat ca strungar si daca stricam o piesa mi se imputa, asa ar trebui sa se intample si acum. Vreau sa stiu ce trebuie sa fac si daca am sansa de castig.
Cu respect.

Maria

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 9 guests