NEPLATA SALARIULUI

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
NAARGHYTA

NEPLATA SALARIULUI

Post by NAARGHYTA » 04 Aug 2010, 11:15

Buna ziua! Am nevoie si eu de o informatie in legatura cu un litigiu de munca. In perioada 24.05.2010 - 20.06.2010 am lucrat la o societate din Galati, cu titulatura "Casa Dulciurilor", cu sediul in Str. Afinului, Nr. 5, cu biroul situat in spate la "TREI STAR", Bl B6, Ap 22, fara ca angajatorul, pe nume Guja Andreea, sa-mi incheie un contract de munca. Societatea mai are ca puncte de lucru pe Str. Brailei, nr 140 (statie bus Tiglina I) si pe Str. 1 Decembrie 1918 (in incinta magazinului Extra), iar laboratorul de patiserie- cofetarie este situat pe STR. Cosminului, nr 37. In ziua de 21.06.2010 am fost chemata la birou , iar d-na Guja Andreea mi-a spus ca sunt concediata pe motiv ca, citez: "nu mai poate sa ma tina". Cand am intrebat de salariu mi s-a spus ca il voi primi la sfarsitul lunii iunie. Am sunat pe 30 iunie si mi s-a spus ca doamna e plecata din localitate. Am mai dat cateva telefoane ulterior dar ma tot ducea cu vorba. Eu mi-am dat seama ca vrea sa ma insele si ca refuza sa-mi plateasca salariul cuvenit pentru munca prestata in cadrul firmei si am inregistrat convorbirile telefonice, in care specifica clar cum ca am fost angajata la societatea dansei pe o perioada de o luna. In acest sens am depus o plangere la Inspectoratul Teritorial de Munca, dar bineinteles nu au gasit mare lucru.
Ca alte dovezi ca am lucrat la aceasta firma ar fi angajatele cu care am lucrat, am semnat de asemenea protectia muncii, iar laboratorul este dotat cu camere de luat vederi. De asemenea am fost martora la diferite evenimente care au avut loc in cadrul firmei respective, plus ca s-a facut si un pontaj. Ceea ce va rog e sa-mi spuneti daca in lipsa altor documente doveditoare pot demonstra cu dovezile mentionate mai sus ca am fost angajata a acestei firme? Sau spuneti-mi cum altfel as putea dovedi ca intr-adevar am lucrat la aceasta firma in aceasta perioada. Si daca ma duc in instanta am sanse sa castig?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests