Incompatibilitate job, concediere pentru incompatibilitate.

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
deathkiss

Incompatibilitate job, concediere pentru incompatibilitate.

Post by deathkiss » 20 May 2010, 09:15

Buna, am si eu cateva neclaritati referitoare la ceea ce se intampla la actualul meu job.
Descrierea sumara a situatiei este urmatoarea:
- sunt angajat de 2 ani si 2 luni la firma X;
- anul trecut in iunie am fost anuntat de seful meu ca mi-a facut un raport cu privire la activitatea mea si ca urmare imi trimite un avertisment scris fara a face o cercetare disciplinara prealabila;
- acest avertisment nu a fost inregistrat la firma si mi-a fost trimis prin curierat;
- in urma acestui avertisment eu am luat legatura cu clientii care au fost contactati telefonic de el si le-am cerut declaratii in scris in legatura cu relatia mea cu ei;
- la sfarsitul lunii august am fost la o sedinta cu toata echipa unde s-a incercat intimidarea mea si mi s-a cerut sa trimit un email cum ca eu am inteles gresit situatia, martori fiind toti colegii mei care au observat izolarea mea;
- in urmatoarea perioada am trimis 2 email-uri cu lucruri grave pe care acest individ ni le-a cerut sa le facem, trimitand-ul la organele ierarhic superioare;
- am fost contactat prin email de catre acestia spunandu-mi ca se va initia o procedura de investigare a situatiei conform politicilor interne, acest lucru se intampla in luna octombrie;
- intre timp seful le-a impus colegilor sa trimita email-uri denigrante la adresa mea, o parte trimitand alta nu;
- organele abilitate au luat legatura cu mine telefonic, eu transmitand-ule cele intamplate;
- investigatia a continuat, eu fiind pasat de la o luna la alta cu raspunsul oficial din partea firmei pe care l-am solicitat;
- in luna februarie acestia au venit in tara pentru a face investigarea la fata locului si am fost chemati toti colegii pentru a da declaratii;
- atunci mi-au spus ca intr-o luna voi putea primi raspuns oficial din partea companiei referitor la solicitarea mea;
- timpul a trecut, ei au pasat problema in mainile managementului din Romania, acestia urmand sa ma contacteze pentru solutionare;
- pe data de 10.05.2010 s-a inregistrat un raport facut de seful meu cu privire la activitatea mea pe primul trimestru, Hr-ul luand cunostiinta de aceasta si trimitandu-mi o convocare pe data de 13.05.2010;
- mentionez ca eu in aceasta perioada eram in concediu medical;
- nu mi s-a mentionat continutul raportului ci doar data, locul si ora convocarii;
- ajungand la aceasta convocare mi s-a prezentat un raport facut de un coleg de-al meu care a fost numit neoficial, doar printr-un email coordonatorul echipei;
- mi s-a adus la cunostiinta acest raport eu spunandu-le ca doresc un timp de pregatire a raspunsului pana pe data de 25.05.2010;
- s-a intocmit un proces verbal al convocarii pe care l-am semnat cu adaugirea ca nu sunt de acord cu cele mentionate.

Intrebarile mele sunt:
- ce pot face in aceata situatie?
- cata legalitate are cercetarea disciplinara atata timp cat convocarea mi-a fost trimisa in timpul concediului medical?
- ce este ilegal in ceea ce fac ei?
- pot fi concediat pentru incompatibilitate?
- trebuie sa-mi iau un avocat pentru a putea avea siguranta procesului?
- imi puteti recomanda un avocat in zona Timisoara?
- ce costuri are un astfel de proces?

Astept raspunsuri de la voi, si va multumesc anticipat pentru suport.

dusterXXX

Re: Incompatibilitate job, concediere pentru incompatibilitate.

Post by dusterXXX » 20 May 2010, 13:27

- să te prezinţi la data şi ora stabilite în convocarea la cercetarea disciplinară prealabilă;
- înţeleg că eşti convocat la o dată la care nu mai eşti în concediu medical; nu este nimic ilegal;
- nu este nimic ilegal;
- poţi fi sancţionat disciplinar şi chiar ejectat din firmă;
- nu, sub rezerva că vei citi şi înţelege in-extenso prevederile aplicabile din CM, CCMUNN, regulament intern, fişă post, etc;
- nu.
- minim 1000 lei, pentru o soluţie dată în primă instanţă (tribunal Timiş)

deathkiss

Re: Incompatibilitate job, concediere pentru incompatibilitate.

Post by deathkiss » 20 May 2010, 17:39

Multumesc pentru ajutorul de inceput. Am spus ca m-am prezentat la convocare si ce am scris in procesul verbal - nu sunt de acord cu cele mentionate - ideea este ce pot face de acum incolo avand in vedere precedentul din vara anului 2009 cand s-a incercat concedierea dar fara rezultat + procesul intern la adresa sefului meu. Mentionez ca eu am solicitat un raspuns oficial din partea firmei de 2 sau 3 ori, sau mai bine spus la 2 sau 3 probleme grave, neprimind-ul nici pana acum.
Multumesc din nou pentru sugestii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests