help-litigiu munca

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
Emav

help-litigiu munca

Post by Emav » 27 May 2009, 12:37

Am mare nevoie de un sfat privind situatia mea actuala dupa plecarea de la fostul meu angajator:
-am lucrat in vanzari produse uz medical ca agent de vanzari cu functie de conducere. La un moment dat in trecut am fost obligat de catre angajator sa semnez un act aditional care imi ingradea posibilitatea de a mai lucra in vanzari si in servicii (medicale, eu fiind de profesie medic) pentru urmatorii 2 ani dupa incetarea raporturilor de munca actuale, in caz contrar obligandu-ma la despagubiri. Am plecat in servicii medicale, desigur, fiind profesia mea. Am uitat sa spun ca fostul angajator mai avea in grupul sau de firme si una care acorda servicii medicale, similare celor pe care le practic eu in prezent, dar pentru care eu nu am activat (oficial) niciodata. In prezent, ei nu imi returneaza cartea d munca, sub pretextul acelei clauze de confidentaialitate. E legal? In cazul in care vor initia o actiune judecatoreasca, ce riscuri sunt? Eu nu am primit inapoi niciodata originalul meu, inregistrat la ITM, din acel act aditional.
Va multumesc anticipat pentru sfat si va doresc numai bine.[/b]

dusterXXX

Post by dusterXXX » 27 May 2009, 13:06

cum înţelegi asta: "agent de vanzari cu functie de conducere"? ce conduceai?

"in caz contrar obligandu-ma la despagubiri" - au aceste despăgubiri un cuantum stabilit în bani?

"ei nu imi returneaza cartea d munca, sub pretextul acelei clauze de confidentaialitate" - aşa ceva nu are suport legal. formulează o sesizare la ITM şi explică-le situaţia; carnetul de muncă îl vei recupera ulterior de la ITM, başca angajatorul este pasibil şi de un pic de amendă.

după ce primeşti carnetul de muncă nu prea mai ai de ce să ajungi în instanţă.

Emav

Post by Emav » 27 May 2009, 13:49

eram manager d vanzari. In instanta ma gandesc ca pot fi actionata d fostul angajator care sustine ca poate invoca acele clauze d neconcurenta si confidentialitate. Multumesc de raspuns si astept in continuare lamuriri (daca sunt pasibil de vreo acuzatie, tinand cont ca acea concurenta eu o consider falsa, atat timp cat nu mai lucrez in vanzari.

Emav

Post by Emav » 27 May 2009, 13:54

cuantum - da, este prevazut - aloarea a x salarii lunare.

razman

Post by razman » 27 May 2009, 14:24

Din cate am inteles eu, aceasta clauza era una de neconcurenta (ca sa ti interzica sa lucrezi nu o poate face)
Ai fost platita pt aceasta clauza cf Codului Muncii care prevede
Art. 21. (1) La incheierea contractului individual de munca sau pe parcursul executarii acestuia, partile pot negocia si cuprinde in contract o clauza de neconcurenta prin care salariatul sa fie obligat ca dupa incetarea contractului sa nu presteze, in interes propriu sau al unui tert, o activitate care se afla in concurenta cu cea prestata la angajatorul sau, in schimbul unei indemnizatii de neconcurenta lunare pe care angajatorul se obliga sa o plateasca pe toata perioada de neconcurenta. (Legea nr. 371/2005)
(2) Clauza de neconcurenta isi produce efectele numai daca in cuprinsul contractului individual de munca sunt prevazute in mod concret activitatile ce sunt interzise salariatului la data incetarii contractului, cuantumul indemnizatiei de neconcurenta, perioada pentru care isi produce efectele clauza de neconcurenta, tertii in favoarea carora se interzice prestarea activitatii, precum si aria geografica unde salariatul poate fi in reala competitie cu angajatorul.
(3) Indemnizatia datorata salariatului nu are natura salariala, se negociaza si este de cel putin 50% din media veniturilor salariale ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei incetarii contractului individual de munca.
....

dusterXXX

Post by dusterXXX » 27 May 2009, 20:41

slabe şanse să te acţioneze angajatorul în instanţă. chiar dacă află că prestezi pentru (concurentul) X, îi va fi greu să probeze cu înscrisuri că tu ocupi funcţia Z la acesta din urmă. chit că ar putea demonstra eventuala concurenţă existentă între cele 2 societăţi prezentând instanţei câte un certificat constatator de la ONRC. dar, - lăsând la o parte faptul că X îi poate da fostului tău angajator o hârtie în care să-i spună ce funcţie ai şi cu ce te ocupi -, nu văd cu ce înscris ar demonstra în instanţă că tu eşti salariatul lui X, pe postul Z. nici dacă ar cere instituţiilor statului să-i spună pe unde eşti angajată şi ce faci, nu ar avea succes.

frezie

Post by frezie » 04 Jun 2009, 13:47

referitor la cartea de munca pot sa iti spun ca nu e legal sa nu ti-l elibereze. nu il poate pastra abuziv.
Decretul 92/1976 interzice acest lucru. Intereseaza-te la ce inspector a fost firma respectiva, du-te pana la inspectorat si vezi ce e cu cartea ta de munca. daca e inchisa si certificata, poti si tu sa o ridici pe baza unei copii de buletin.

maxxim

Re: help-litigiu munca

Post by maxxim » 09 Jun 2009, 10:44

Emav wrote:Am mare nevoie de un sfat privind situatia mea actuala dupa plecarea de la fostul meu angajator:
-am lucrat in vanzari produse uz medical ca agent de vanzari cu functie de conducere. La un moment dat in trecut am fost obligat de catre angajator sa semnez un act aditional care imi ingradea posibilitatea de a mai lucra in vanzari si in servicii (medicale, eu fiind de profesie medic) pentru urmatorii 2 ani dupa incetarea raporturilor de munca actuale, in caz contrar obligandu-ma la despagubiri. Am plecat in servicii medicale, desigur, fiind profesia mea. Am uitat sa spun ca fostul angajator mai avea in grupul sau de firme si una care acorda servicii medicale, similare celor pe care le practic eu in prezent, dar pentru care eu nu am activat (oficial) niciodata. In prezent, ei nu imi returneaza cartea d munca, sub pretextul acelei clauze de confidentaialitate. E legal? In cazul in care vor initia o actiune judecatoreasca, ce riscuri sunt? Eu nu am primit inapoi niciodata originalul meu, inregistrat la ITM, din acel act aditional.
Va multumesc anticipat pentru sfat si va doresc numai bine.[/b]
1. solicita in scris angajatorului eliberarea carnetului de munca ... banuiesc ca e vorba de un angajator care tine carnetele de munca la sediu pt ca ITM nu-si "permite" sa refuze astfel de solicitari. In situatia lipsei unui raspuns sau comunicarii unui refuz fa sesizare la ITM si apoi cerere in instanta.
2. poti solicita in scris angajatorului o copie dupa acel act aditional pentru "a vedea" ce ai semnat :razz:
Bafta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests