Litgiu cu ITM

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
jurista

Litgiu cu ITM

Post by jurista » 12 Jun 2009, 14:19

Salutari din Iasi!
Am un dosar cu ITM Iasi. Acum vreo luna doi inspectori au mers la un puct de lucru de-al firmei mele(constructii) si fara a ma chema pe mine(administrator) a luat declaratii de la muncitori. Problema e ca doi dintre muncitori erau in cele 20 de zile in care puteam duce contractele de munca la ITm, semnasera contractele dar nu erau duse. Ei au declarat ca nu au semnat contractele. Peste citeva zile m-au invitat la ITM si mi-au dat o amenda de 3000 lei. Oamenii aveau semnate contractele!!!
I-am dat in judecata si am cerut ca proba marturiile lor.
Ce ziceti? am vreo sansa?

razman

Post by razman » 12 Jun 2009, 15:04

Dar la ITM ai prezentat contractele semnate de cei doi angajati?

dusterXXX

Post by dusterXXX » 12 Jun 2009, 17:54

mărturiile muncitorilor cum că ar fi semnat cim-urile, dar au uitat? asta ceri în probaţiune? ITM va veni cu declaraţiile luate muncitorilor, care atestă contrariul. ca statistică, se menţin amenzile aplicate de ITM şi contestate de angajatori cam în 80% din cazuri. sfatul meu ar fi să plăteşti cei 3000 ron, pentru a nu ajunge să mai dai încă 2000 ron şi avocaţilor ITM.

observer

Post by observer » 12 Jun 2009, 17:59

Sa inregistrezi contractele cat mai repede la ITM. Sa propui ca martori muncitorii care sa spuna ca semnasera contractele. Sa ceri in subsidiar un avertisment.

demonica

Post by demonica » 12 Jun 2009, 18:20

de la un inspector ITM sctiu ca mi-a zis ca daca sunt muncitori la locul de munca carora li s-au intocmit actele si sunt nedepuse dar in termenul de 20 zile sunt considerati a avea actele in regula daca la implinirea termenului de 20 acestea sunt inregistrate.

razman

Post by razman » 12 Jun 2009, 18:56

Si ea asa stiu, ca de s inregistrate in termen o OK, de aia am si intrebat daca le ai dus celor de la ITM contractele semnate.
Solutia lui observer mi se pare f buna.Cheama i ca martori, sa spuna ca s berbeci si ca nu stiau ca hartia aia ce or semnat o, unde scria de salar si altele, e chestia aia care io intrebat domnii de la ITM daca or semant o, ca ei nici nu mai stiu de ce io intrebat.

dusterXXX

Post by dusterXXX » 12 Jun 2009, 19:05

ţine-ne la curent, anyway, ...

frezie

Post by frezie » 12 Jun 2009, 23:01

dar in REVISAL erau introduse cim-urile muncitorilor in termen de 5 zile?
daca nu, asta o sa fie un argument foarte bun in favoarea lor

jurista

Litigiu cu ITM

Post by jurista » 13 Jun 2009, 10:16

Ce inseamna REVISAL?
Da, contractele le-am inregistrat in cele 20 de zile, chiar in ziua in care m-au chemat la ITm, ca eram in cele 20 de zile(ei erau la munca din 01.05.2009 si ITM a venit pe 09.05.2009) deci eram in termen.
Eu asa am scris in plangere ca inteleg sa probez cu martori. acu ramine sa vedem ce se intimpla, am primul termen pe 17.06. Sper sa fie bine.
Va multumesc pentru raspunsuri.

angel

Post by angel » 13 Jun 2009, 14:48

REVISAL= REGiSTRUL ELECTRONIC AL SALRIATILOR.Daca va amintiti a introdus ITM-ul acest registrul in locul celuilalt cred ca acum vreun an aproximativ...
Este cel in care se inregistreaza in termen de 5 ziledaca-mi amintesc corect.orice modificare cu privire la salariati.Angajare, modificare salariu, intreruperea CIM.
In mod normal cand te duci sa inregistrezi CIM, te duci cu REVISALUL(CD sau discheta)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests