concurs pt CIM pe per determinata?

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
flaviusnet

concurs pt CIM pe per determinata?

Post by flaviusnet » 05 Mar 2009, 20:47

spuneti-mi, va rog, pentru angajarea pe perioada determinata este necesar organizarea unui concurs?sau este suficienta decizia interna a angajatorului?si evident un contract de munca..va rog si cadrul legal.

flaviusnet

Re: concurs pt CIM pe per determinata?

Post by flaviusnet » 19 Mar 2009, 14:12

chiar nu stie nimeni????

kinga

Post by kinga » 19 Mar 2009, 14:49

zau ca nu vreau sa fiu ticaloasa.. dar..
sunt.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

1. daca vorbesti de contract de munca ma cam duce gandul la personal contractual.. care nu este functionar public...
2. daca totusi admitem ca este vorba de functionar public.. e chiar asa al naibii de greu sa deschizi Legea 188 /199 si sa citesti art. 4 si cap. cu recrutarea functionarilor??

acu zau.. stiu ca sunt ticaloasa.. si poti sa ma certi pe mess..
dar din 5 martie pana azi recitam deja legea functionarilor publici..

ovi_dragomir

Post by ovi_dragomir » 20 Mar 2009, 12:30

...sper ca recitai cu intonatie, asa ne zicea noua invatatoarea la scoala...cu intonatie...

kinga

Post by kinga » 20 Mar 2009, 13:00

daaaaaaaaaaaa :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
cu intonatie.. si sa nu uitam de mimica si gesturi adecvate ... :-P

flaviusnet

Post by flaviusnet » 21 Mar 2009, 17:49

kinga wrote:zau ca nu vreau sa fiu ticaloasa.. dar..
sunt.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

1. daca vorbesti de contract de munca ma cam duce gandul la personal contractual.. care nu este functionar public...
2. daca totusi admitem ca este vorba de functionar public.. e chiar asa al naibii de greu sa deschizi Legea 188 /199 si sa citesti art. 4 si cap. cu recrutarea functionarilor??

acu zau.. stiu ca sunt ticaloasa.. si poti sa ma certi pe mess..
dar din 5 martie pana azi recitam deja legea functionarilor publici..
kinga mama...e pt prima data cand nu inteleg mesajul tau...in situatia mea nu este vorba de functionari publici...la acea instituitie exista personal contractual...deci??sa inteleg ca DOAR pt functionarii publici este oblig concurs si pt perioada determinata????

kinga

Post by kinga » 21 Mar 2009, 18:58

Flaviuuuuuuu fiuleeeeeeeee

hai noa... chiar tre sa explic totul babeste??

sooooooo
daca este personal contractual nu i se aplica legea functionarilor publici ci codul muncii

codul muncii in art. 30 zace

Art. 30.
(1) Încadrarea salariaţilor la instituţiile şi autorităţile publice şi la alte unităţi bugetare se face numai prin concurs sau examen, după caz. (2) Posturile vacante existente în statul de funcţii vor fi scoase la concurs, în raport cu necesităţile fiecărei unităţi prevăzute la alin. (1).
(3) În cazul în care la concursul organizat în vederea ocupării unui post vacant nu s-au prezentat mai mulţi candidaţi, încadrarea în muncă se face prin examen.
(4) Condiţiile de organizare şi modul de desfăşurare a concursului/examenului se stabilesc prin regulament aprobat prin hotărâre a Guvernului.


ce-i asa de greu??? :-P

flaviusnet

Post by flaviusnet » 22 Mar 2009, 12:59

kinga, stiu foarte bine prevederea din codul muncii...ca pe asta mi-a pus-o in fata si jurista de la ITM ...dar angajarea pe per determinata este o SITUATIE DE EXCEPTIE! Iar art 30 este inserat la conditii de ocupare a unui post IN GENERAL...Ca sa se aplice prevederea cu obligativitatea unui concurs si pe per det ar fi trebuit sa se faca referire in capitolul din codul muncii destinat angajarii pe per determinata....
si mai mult..sa gandim logic...care mai este rostul sa angajez pe per determinata cu concurs, cand pot sa scot postul la concurs direct pe nedeterminata....

kinga

Post by kinga » 22 Mar 2009, 16:13

daaaaaaaaaaaaaaaa
este exceptie... daaa
drept pentru care in situatia exceptionala cand se incheie un CIM pe perioada determinata nu se mai respecta nimic din partea aia generala..
nu se incheie in scris, nu e negociat, nu exista informare,nu se inregistreaza la ITM... ca doar este o situatie de exceptie..

ce mai..
la capitolul special.. cu CIM pe perioada determinata.. nici nu se aplica codul muncii... din greseala s-au inserat articolele in cod.. ca trebuia lege speciala... pe exceptii
alooooooooooooo


regulile alea asa zas generale nu se aplica CIM pe perioada determinata... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ??????
asta de unde ai mai scos???

codul muncii vorbeste de loc vcant la institutii ca e pe 6 luni.. 1 an.. sau 2 ani.. e un loc vacant in functie de necesitati..

a fost cel mai tare banc pe ziua de azi.. sa stii ca m-am distrat copios :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

flaviusnet

Post by flaviusnet » 23 Mar 2009, 22:37

hm...nesatisfacut,,,

kinga

Post by kinga » 24 Mar 2009, 07:19

flaviusnet wrote:hm...nesatisfacut,,,
sincer.. ma doare fix in cot.. :mrgreen: :mrgreen:

ca doar esti tu tare destept si sunt sigura ca vei reinventa codu muncii

pana una alta ne descurcam cu ce avem...si in codu asta care te enerveaza legea nu distinge... si und elegea nu distinge nu distingem nici noi... dar sunt tare curioasa cum o sa rezolvi tu treaba fara concurs.. si ce articole o sa invoci....

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests