Problema mea - am nevoie de un sfat

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
danut

Problema mea - am nevoie de un sfat

Post by danut » 27 Oct 2007, 20:54

Am infiintat in luna martie o firma de curatenie in asociatie 50% cu un amic, care ramasese fara un loc de munca. Am vrut sa il ajut si impreuna am inceput aceasta firma. Pt. ca nu avea un loc de munca l-am angajat la firma. Precizez ca el este si administratorul firmei si tot el s-a ocupat de ea in tot acest timp - deoarece eu nu ma pricep. Azi amicul meu a venit sa imi spuna ca lucrurile nu merg bines...adik firma nu a reusit sa achite decat platile catre CAS si impozitele...fara sa mai fie vorba de salariu sa profit. El spune ca acestea au fost platite din banii lui - este posibil sa fie asa- eu nu am avut de la infiintare niciun contact cu firma. Acum insa el doreste sa isi recupereze acesti bani, ba chiar sa isi ia salariul, de la mine. Mai mult ma ameninta ca ma da in judecata si sunt disperat pt. ca firma a fost infiintata pe apartamentul meu. Nu stiu ce sa fac....l-am ajutat sa o infiinteze si acum sunt amenintat. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Imi cer scuze daca am postat anuntul unde nu trebuia - cer indulgenta moderatorilor si sfat oamenilor de bine care sunt inregistati aici. Va multumesc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests