custodie minor tata

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
dani

custodie minor tata

Post by dani » 07 Jun 2017, 22:31

buna seara,am un baietel de 1 an si jumatate,mama lui a plecat de la mine anul trecut si imediat a introdus ordonanta presedintiala.Prin aceasta,s-a stabilit domociliul copilului la mama,custodie comuna, fara nici un program de legaturi personale cu copilul/Acum suntem in plin proces de fond deoarece si eu imi doresc acest copil mai presus decat viata mea.Mentionez ca mama este instabila,ca isi schimba ideile la fiecare cinci minute si sufera de mitomanie.A locuit la mine acasa 1 an si in tot acest tinp ne-a produs numai necazuri datorita psihicului ei instabil si neglijentei fata de copil-statea numai pe facebook,lipsea din viata micutului.Am iubit-o mult si vrand s-o ajut am cerut sfatul medicului de familie, unor psihologi,unui psihiatru,expunand comportamentul ei,vizibil anormal pentru toata lumea,se pare ca sufera de sindromul borderline si bipolaritate,dar pentru faptul ca ea nu a vrut sa fie evaluata medical,nu exista un act oficial.Ceea ce v-am spus sustin si matusile ei dar nu vor sa vina in instanta sa depuna marturie.In acelasi timp, a gasit o avocata care empatizeaza cu mama in mod exagerat,jignindu-ne cand ne vede pe holul tribunalului.Cand mergem sa luam copilul de la mama,pentru doua zile, face scandal,jigneste,da mesaje ilogice,acuza si ne umileste.Am ajuns la exasperare.Fiind din alt oras, cheltuielile sunt toate in grija noastra si, desi ducem de toate copilului, mama spune ca nu-i ducem nimic.De fiecare data, adica la doua saptamani, il luam bolnav de la ea ori de pneumonie ori de bronsita,constipatie cronica, sa nu mai spun ca cel mic e slab,neingrijit,imbracat mereu cu aceleasi hainute,fie ca e cald sau frig-ceea ce noi am cumparat nu da copilului spunand ca facem farmece.Baietelul sufera de fimoza dar nu vrea sa mergem cu el la operatie,parul i- crescut mult dar nu vrea sa-l tunda,ii vine in ochisori....Cum s-o scot la capat cu nebuna?Am facut sesizare la DGASPC in orasul ei si prinesc raspuns ca mama are conditii bune,copilul e foarte fericit si ingrijit,ceea ce nu e deloc conform cu realitatea..Trebuie sa va mai spun ca ea Tare un anturaj de escroci,traficanti,camatari..Cum pot lupta cu tot sistemul,cu atitudinea ei,cu avocata ei care ii spune ce sa mai regizeze,pas cu pas.Mai nou,matusile ei spun ca le duc ele de mancare,cumpara lapte si pampers copilului,pentru ca mama isi cheltuieste indemnizatia pe bijuterii si cosmetice.Ultima oara ne-au atacat cu pietre si au batut cu pumnii in parbrizul masinii cu care veniseram sa luam baietelul, dar tot ea si mama-sa au fugit la politie sa spuna ca am vrut sa dam cu masina peste ele...un circ de care nu mai scapam..Simt ca ma lasa puterile si avocatul meu...spune sa am rabdare...Ce sanse am sa castig baietelul? multumesc mult.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests