chirie majorata retroactiv

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
crina_one

chirie majorata retroactiv

Post by crina_one » 03 May 2017, 12:06

Locuiesc intr-un apartament ANL si am avut contract pana in 18 august 2016. Primaria Cluj ne-a pus in vedere in luna mai 2016 ca pentru prelungirea contractelor de inchiriere sa depunem o serie de acte pana la 1 mai 2016, acte pe care le-am depus in termenul solicitat. Noul contract de inchiriere a fost emis in 22 decembrie 2016 pe o durata de un an, cu incepere din 19 august 2016 pana in 16 august 2017. Pentru intervalul august – decembrie 2016 chiria s-a majorat cu aprox. 50%. Mentionez ca in acest interval (august-decembrie 2016) eu am platit lunar chiria potrivit contractului care a expirat in august 2016 si am intrebat de fiecare data daca noile contracte au fost emise. Nu am fost informati in legatura cu aceasta majorare decat in momentul semnarii contractului nou (ianuarie 2017). Este legala aceasta majorare retroactiva? Nu am nimic de obiectat noii chirii hotarate incepand cu luna ianuarie 2017 dar nu sunt de acord sa platesc o majorare retroactiva a vechii chirii avand in vedere ca mi-am achitat lunar obligatiile ce imi reveneau iar primaria nu a fost in stare sa emita din 1 iunie 2016 pana in 18 august 2016 noile valori ale chiriilor! Multumesc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 5 guests