Desfacerea contractului de munca abuziv

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
IulianP

Desfacerea contractului de munca abuziv

Post by IulianP » 23 Apr 2017, 15:49

Buna ziua ! In urma cu 4 luni am facut o petitie impreuna cu cativa colegi in care ceream inlocuirea Directorului institutiei in care lucram pentru anumite fapte pe care le-a facut si am inaintat-o superiorilor lui . In aceasta perioada eu am ramas vizibil ca semnator al petitiei pentru ca mergeam cu diferite sesizari intemeiate superiorilor lui . Dupa aceasta petitie directorul a vrut prin orice mijloace sa ma de-a afara, asadar am fost supus unei perioade incredibile in care directorul m-a izolat fata de ceilalti colegi, folosea cuvinte jignitoare la adresa mea , imi spunea mereu ca nu-i multumit de mine ca nu imi fac treaba , imi spunea ca o sa ma de-a in judecata si o sa imi vand casa ca sa-i platesc daunele morale . Nu am cedat iar dansul impreuna cu cativa colegi care nu au semnat petitia fiind foarte apropiati de dansul au facut niste sesizari mincinoase impotriva mea , am fost cercetat disciplinar in care nu s-au adus probe impotriva mea doar declaratiile lor . Prima sedinta s-a incheiat fara proces verbal fiind amanata o saptamana pentru ca directorul a facut un memoriu impotriva mea . DUpa ce s-a terminat prima sedinta m-am dus la doctorita de familie unde mi-a dat o trimitere la psihiatrie , diagnostic Tulburare anxioasa . Am fost la doctorul psihiatru unde mi-a dat medicamentatie si concediu medical 30 de zile . Dupa cele 30 de zile m-am intors la servici unde directorul mi-a pregatit rezultatul cercetarii disciplinare , desfacerea contractului de munca . Au facut ei un proces verbal in periada concediului meu medical si l-au semnat dar fara semnatura mea . Am si dovada ca sedinta s-a amanat , mi-au trimis ei acasa cu mandat postal o adresa prin care ma chemau la a doua sedinta de cercetare disciplinara . DUpa ce mi-au desfacut contractul de munca , directorul a fost concediat disciplinar datorita petitiei facute de mine si ceilalti colegi . Intrebare : Se acorda daune morale in situatia asta ? Ce suma pot sa primesc ?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests