Executarea silită a Consiliului Local - obligatie de a face + obligaţie de plată

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
Cosmin86

Executarea silită a Consiliului Local - obligatie de a face + obligaţie de plată

Post by Cosmin86 » 03 Apr 2017, 11:42

Bună ziua,
Am o problemă în care aş avea nevoie de un sfat.
Am două titluri executorii - hotărâri judecătoreşti definitive, ambele pronunţate doar împotriva Consiliului local (nu şi împotriva Comunei, prin Primar). Una stabileşte obligaţia acestuia de eliberare a unui traseu de servitute de trecere (demolarea parţială a unei construcţii), iar cealaltă stabileşte obligaţia plăţii unei sume de bani în favoarea creditorului, cu titlu de daune cominatorii pentru neexecutarea obligaţiei de a face.
Problema apare când se încearcă punerea în executare a hotărârilor judecătoreşti definitive întrucât, fiind pronunţate împotriva Consiliului local, acesta nu are personalitate juridică distinctă şi nici patrimoniu propriu. Dacă am blocat conturile U.A.T., a fost formulată contestaţia la executare, fiind admisă pe motiv că nu U.A.T. este debitorul obligaţiei ci Consiliul local (care nu are conturi). Dincolo de absurdul situaţiei, şi de ficţiunea pe care o creează legea română prin care organul deliberativ nu poate fi titular de drepturi şi obligaţii (sic!!), mă trezesc cu două hotărâri judecătoreşti definitive imposibil de executat... Dacă aveţi vreo idee despre cum aş putea forţa această instituţie să-şi îndeplinească obligaţiile stabilite deja prin hotărâri definitive, vă rog să lăsaţi un mesaj.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests