stabilire program vizitare minor

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
Snapette

stabilire program vizitare minor

Post by Snapette » 03 Mar 2017, 01:53

Am divortat de fostul meu sot in 2012. Fetita noastra avea 9 luni atunci, acum e aproape 6. In cei 6 ani tata s-a prezentat sporadic, cam 2-3 ori pe an, desi avea drepturi de vizitare de 2 ori pe luna. Acum s-a recasatorit si m-a dat in judecata cerand schimbarea programului de vizitare. In procesul de fond s-a decis ca el are dreptul de-a lua fetita de la domiciliu pentru a efectua vizitele, timp de 3 luni pentru 8 ore cate o vizita, dupa trei luni de sambata dimineata pana duminica. Fetita nu-l cunoaste, nu aveau nici o relatie pentru ca el nu s-a interesat, si in procesul de fond nu a reusit sa dovedeasca ca eu l-am impiedicat vizitele, pentru ca nu am facut asa ceva. Doresc sa fac apel, dar intrebarea mea este: chiar este dreptul lui superior interesului minorei? Nu conteaza ca timp de 6 ani nu s-a interesat si a vazut-o de maxim 10 ori? El are doar drepturi si nu conteaza ca obligatiile sunt neglijate? Cum este in interesul fetitei ca ea sa fie luata din mediul ei cunoscut si dus printre oameni necunoscuti?

Va multumesc pentru ajutor

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests