stabilire domiciliu minor

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
Guest

stabilire domiciliu minor

Post by Guest » 26 Apr 2015, 19:03

Buna ziua. Ma numesc Jiganie Lucica din comuna Suhaia,judetul Teleorman si doresc sa-mi raspundeti la intrebarea despre cazul meu.
Sentinta civila, NR 665/2011. Am dat minorii in vacanta la tatal lor,iar dupa o saptamana acesta mi l-a adus inapoi pe Ionut,copilul mai mare,dar pe Mihai,cel mic, nu. Dupa o perioada,tatal copiilor a intemeiat o actiune judecatoreasca,sustinand ca minorul nu vrea sa se reintoarca acasa,deoarece as fi produs asupra lui acte de violenta. Tatal a intemeiat actiunea pe dispozitiile ART.397,400,403 N.C.civ iar eu mama copiilor am hotararea judecatoreasca pentru incredintarea minorilor pana la varsta de 18 ani ca fiind definitiva si irevocabila prin neapelare la data de 13.10.2011 cu timbru judiciar 0,15 lei si cu stampila Instantei ca se cretifica de noi ca fiind definitiva si irevocabila prin neapelare la data de 13.10.2011.
Deci,intrebarea mea finala este daca aceasta horarare poare fi atacata in instanta?
NR. DOSARULUI 750/339/2011 numar in format vechi 765/2011
NR. DOSARULUI care este pe rol la instanta orasului Zimnicea NR 2589/292/2014
Va multumesc!

Leon Carmen

Re: stabilire domiciliu minor

Post by Leon Carmen » 27 Apr 2015, 10:23

Custodia chiar daca e definitiva, nu are autoritate de lucru judecat, asa ca se poate incepe un alt proces avand acelasi obiect, daca s-au schimbat conditiile in care a fost obtinuta hotararea (daca au intervenit modificari). Actele de violenta pot fi un motiv intemeiat, insa pana nu va obtine o hotarare noua nu are dreptul sa retina minorul in afara programului de vizitare.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest