rapire internationala minor

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
Guest

rapire internationala minor

Post by Guest » 07 Dec 2014, 15:54

Eu si fetita mea nu am fost niciodata despartite. Are 7 ani si doua luni si a trait intotdeauna alaturi de mine.
Am fost casatorita cu un cetatean italian timp de sapte ani. In acest timp, nu prea ne-am inteles, dar dupa nasterea fetitei , a fost groaznic, intrucat am suportat zi de zi o violenta psihologica de nedescris. El nu se ocupa de noi , mai ales in ultimul timp , consuma si vindea substatnte avand un minor in casa, m-am simtit in pericol in continuu. am mers sa spun autoritatilor despre ce este vorba , dar nu m-a ascultat nimeni.........

Cu toate acestea, nu mi-am parasit niciodata copila , pentru ca o iubesc nespus si mi-am dorit-o. Am asteptat momentul potrivit sa pot pleca din casa cu fetita mea : am asteptat sa mai creasca, sa inceapa gradinita, sa imi gasesc un loc de munca , ca acesta sa devina stabil, iar abia apoi sa pot cere in sfarsit separarea in fata instantei italiene, care , daca nu as fi indeplinit toate aceste conditii, nu mi-ar fi permis sa pastrez minora linga mine.

in anul 2012, m-am separat in fapt de sotul meu , in fata instantei italiene
la urmatoarele conditii : drept de vizita si pensie alimentara tata , copilul cu mama. M-am chinuit mult sa intretin singura o casa si un copil in chirie in Italia, cu un job part-time , cand tatal nu platea nimic, nici pensie alimentara , nici altceva pentru a contribui la cresterea fetitei, chiar se lasase de munca .

M-au ajutat sora si mama mea , care si ele erau in Italia. El a inceput sa ma urmareasca , telefoane si jigniri la orice ora din zi si din noapte, amenintari, tarcoale casei, scandal in fata copilului, etc, documentat de plangeri penale pe care le-am prezentat autoritatilor italiene. Intre timp, datorita stresului, m-am trezit ca am dereglari hormonale, in urma carora s-a dezvoltat un fibroadenom de 3 cm , pe care l-am operat in vara 2013, tot in Italia.....dar acum sufar de tiroida.

Am tot asteptat ca autoritatile italiene sa faca ceva in urma plangerilor pentru a tutela drepturile fetei si pe ale mele, dar a fost inutil............exasperata de situatie, am convins sotul sa imi semneze la primarie in Italia buletinul fetitei pentru expatriere , deci am plecat cu fata si m-am mutat in Romania.

Au urmat introducerea a doua actiuni la tribunalul Galati , cerere de divort si apoi stabilire de domiciliu minor ( pana la definitivarea divortului), care s-au solutionat luna trecuta , astfel : ordonanta a fost acceptata in 04 .2014 , iar mai apoi anulata in 11.2014 in urma apelului formulat de catre sot prin avocat roman. Divortul a fost respins , pe necompetenta instantelor romane.

Intre timp , am primit sesizare de la Ministerul Justitiei Bucuresti , care ma invita sa solutionez acest conflict cu tatal fetitei , altfel va fi deschisa o noua procedura prin care ma vor obliga la inapoierea minorei in Italia , la resedinta sa obisnuita ( adica tot la a mea).

Saptamina aceasta a venit sotul in Rominia , la avocata sa , care impreuna cu traducatoarea au facut presiuni infernale asupra mea , inspre a semna la notar pe proprie raspundere precum ca sunt de acord ca el sa paraseasca Romania cu copilul, si ca sunt de acord sa-i las fetita pentru totdeauna , eu sa am doar drept de vizita. ......

eu nu am semnat nimic, bineinteles, dar ma ameninta ca intru la puscarie daca nu dau copilul. Credeti-ma ca sunt disperata!

Copilul este perfect integrat, nu mai vorbeste italiana aproape deloc, ci doar romaneste , a frcventat clasa 0 anul trecut, iar acum frecventeaza clasa 1 .A locuit mereu impreuna cu mine , si nu vrea nici ea sa se intoarca sa stea la tata, dar el pretinde acest lucru, vrea mortis sa semnez!!!!

Eu sunt cetatean roman, iar fata are dubla cetatenie , dar autoritatile romane , chiar nu pot face nimic pentru a ne ajuta? E normal ca cele italiene protejeaza si au in vedere drepturile cetatenilor italieni, dar pe ale mele le-au ignorat continuu cit am stat pe teritoriul italian, pe ale noastre cine le tuteleaza?????

Chiar nu exista nimeni care sa ma poata indruma, sa mapoata ajuta in situatia aceasta ? cum sa dau copilul din mana unui tata care nu are grija de el si se ocupa cu altele?

Va rog din suflet sa ma sfatuiti daca se mai poate face ceva pentru a pastra copilul aici.

Multumesc din suflet pentru tot, cu respect,

Leon Carmen

Re: rapire internationala minor

Post by Leon Carmen » 07 Dec 2014, 18:05

Nu prea aveti cum sa pastrati minora in Romania, ar trebui sa va intoarceti in Italia pentru a putea pastra minora langa dvs. si pentru a nu fi acuzata de rapire internationala de minori; de asemenea va recomand sa formulati in Italia o plangere penala impotriva tatalui fetitei pentru neplata pensiei de intretinere.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests