Dosar ANRP

Discutii privind Contenciosul Administrativ
Post Reply
filimon

Dosar ANRP

Post by filimon » 04 Sep 2011, 14:56

Buna ziua. Am un dosar la ANRP din 2006.In 2010 am actionat in instanta pe obligatia de a face si am obtinut obligarea Comisiei la emiterea deciziei. Comisia a declarat recurs ,a pierdut si la 01/04/2011 sentinta a ramas definitiva si irevocabila. Dupa aceasta data si dupa alte cateva notificari si memorii am primit raportul de evaluare. In momentul de fata ,data fiind situatia de la ANRP nu cred ca se va emite decizia ,deci se incalca o hotarare judecatoreasca def. si irev.data in administrativ fiscal si contencios.
Intrebare:
Sa actionez in baza legii 554/2004 art.24 alin.2 si sa cer
amenda de 20% din salariul minim brut pe economie pe zi de intarziere si despagubiri de intarziere? (in ce cuantum-procent din raportul de evaluare sau suma fixa)?
Sunt la capatul puterilor cu ANRP ,m-am gandit si la " vinderea dosarului "
Astept o solutie Multumesc!

capitanescu

Re: ANRP

Post by capitanescu » 07 Sep 2011, 15:05

Daune per zi de intarziere: de ex 100 ron/zi.
Amendarea presedintelui

avocatcamelia

Re: ANRP

Post by avocatcamelia » 07 Sep 2011, 15:38

Va sugerez sa contactati un avocat.
Va pot ajuta eu. Tel: o745 072 633
avocatcamelia@yahoo.com
Cu respect
Av. Camelia TUGUI

sorin palos

Re: Dosar anrp

Post by sorin palos » 06 Feb 2012, 15:02

:| Buna ziua,daca doriti sa ilvindeti, sunt interesat in achizitia evaluarii.Tel 0744555507

mobexport

Re: Dosar ANRP

Post by mobexport » 07 Mar 2012, 11:44

Buna ziua
Nu ati mentionat despre ce lege este vorba?
Tind sa cred ca este vorba de Lege 9/1998 daca asteptati o decizie ANRP (de validare sau invalidare a hotararii comisiei judetene), deoarece in cazul legii 290/2003 ANRP nu emite decizii decat daca este sesizata sau a fost formulata contestatie impotriva hotararii comisiei judetene, iar in cazul legii 10/2001 sau 247/2005 ANRP emite doar ordinul de plata, nu o decizie, iar evaluarea o face CCSD, aceasta fiind si cea care emite decizia.
Va pot indruma daca specificati despre ce este vorba.

roxxkate

Re: Dosar ANRP

Post by roxxkate » 23 Dec 2012, 12:52

Buna ziua! Ati luat prima transa? Ce suma aveti de recuperat ? Daca sunteti interesata de vinderea dosarului lasati-mi un mesaj.

vichi_90

Re: Dosar ANRP

Post by vichi_90 » 06 Mar 2013, 16:05

Buna ziua
Ati obtinut o hotarare irevocabila prin care Comisia era obligata la emiterea unei hotarari, nu a unei decizii.
In loc sa pierdeti timpul cu memorii, trebuia sa va adresati unui BEJ din localitatea in care isi are sediul comisia (Bucuresti sau alt judet) si sa puneti in executare hotararea instantei. In comnditiile in care nu emiteau hotararea in termen de 10 zile de la data la care au fost somati, aveati posibilitatea formularii uinei actiuni conf. art. 580 ind. 3 Cod proc. civ.

Acum aveti hotararea Comisiei. Ati formulat contestatie impotriva ei in termen de 15 zile? Este singura metoda de a avea o evaluare corecta. Comisiile evalueaza la cca. 50-60% bunurile, nu la valoarea normala.
Daca nu ati formulat contestatie, fiind vorba de legea 9/1998, ANRP este obligata sa emita decizia de validare/invalidare in termen de maxim 60 de zile. Daca nu au emis-o ii dati in judecata in contencios la Tribunalul din localitatea unde domiciliati. Daca printr-un petit al cererii veti solicita si 100.000 despagubiri pentru tergiversare, veti vedea ca la primul termen de judecata va treziti cu decizia ANRP. Atacati-o oricum. Astfel veti efectua o expertiza si veti obtine o hotarare prin care ANRP va fi obligata sa va achite despagubirile. Altfel, veti primi esalonat in 10 ani. Din cate stiu, hotararile judecatoresti nu se esaloneaza. Si nu ar fi constitutional. Oricum nici OG 10 nu e constitutionala dar asta e alta poveste.
Daca primiti la primul termen de judecata decizia ANRP, aveti posibilitatea sa modificati cererea la primul termen de judecata si in loc sa solicitati obligare emitere act administrativ, veti solicita anularea acestuia si plata despagubirilor ce vor rezulta din probele administrate.
Succes

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests