anulare act administrativ

Discutii privind Contenciosul Administrativ
Post Reply
Guest

anulare act administrativ

Post by Guest » 22 Jan 2013, 18:38

In decembrie 2007 am avut emis de dgfp un act administrativ- o decizie de impunere ca urmare a unui control de catre dgfp pentru suma de 30.844 lei impozit profit cu 14.078 lei majorari si 39.913 lei tva cu 18.031 lei majorari. Am obtinut suspendarea actului administrativ printr-o decizie emisa de Curtea de Apel. In decembrie 2011 printr-o decize definitiva si irevocabila, Curtea de Apel dispune "Anularea deciziei nr.../... pentru suma de 61.834 lei obligatii fiscale suplimentare. Mentine actele fiscale pentru suma de 8563 lei obligatii fiscale suplimentare".
Reprezentantii DGFP nu au tinut cont de decizia de suspendare obtinuta si au continuat executarea silita prin popriri la banca iclusiv in luna decembrie 2012 , aceste popriri fiind la data prezentei in suma de 13.200 lei. Aceste sume poprite sunt descarcate de DGFP la majorarile de intirziere ale acelor sume pt care am obtinut suspendare.
Rugamintea mea este urmatoarea: conf.art.215 si 216 din OG 92/2003 trebuia emisa o decizie de desfiintare a sumelor cuprinse in decizia anulata si emisa o alta decizie pt suma de 8563 lei , cu dobinzi calculate pina cind...? eu zic ca trebuie calculate pina la data controlului -decembrie 2007, reprezentantii dgfp spun ca trebuie calculate la zi. Cum este legal si ce trebuie sa faca ?

decalex

Re: anulare act administrativ

Post by decalex » 23 Jan 2013, 13:31

puteti transmite o cere la instanta ca sa va lamureasca. Cererea se numeste cerere de lamurire

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests