amenzi rovinieta

Discutii privind Contenciosul Administrativ
Post Reply
cafea12

amenzi rovinieta

Post by cafea12 » 17 Nov 2011, 16:35

Buna ziua! Pentru ca nu am veificat data expirarii, am constatat ca am mers timp de jumatate de an fara sa am rovinieta. Pana in prezent mi-au venit 3 procese verbale in acest sens, pentru aceasta perioada (unul fiind prescris). Eu le-am contestat pe toate 3. Nu era de datoria CNADR-ului sa ma anunte in termen de 30 de zile de la data constatarii savarsirii contraventiei? Daca ma anuntau, macar aveam de platit mai putin, nu 700 RON. Ce parere aveti, am sanse de castig? Multumesc

Cuculis

Re: amenzi rovinieta

Post by Cuculis » 18 Nov 2011, 10:50

Exista o procedura de anulare a proceselor-verbale pentru amenzile privind rovinieta electronica. CNADR`ul nu era obligat sa va instintete in 30 de zile, intrucat aveti la dispozitie a luati la cunostinta termenul de 30 de zile de la DATA LA CARE V_A FOST COMUNICATA.
Procedura CNADR`ului este destul de complicata si tinand cont de faptul rogramul electronic de verificare a roviniteleor nu le apartine ce este al unei alte firme este si mai complicat. Intrucat acestiatransmit catre firma care detine programul toate datele si abia aceasta le prelucreaza

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests