depasire termen eliberare autorizatie de constructie

Discutii privind Contenciosul Administrativ
Post Reply
anda_radu2002

depasire termen eliberare autorizatie de constructie

Post by anda_radu2002 » 24 Feb 2011, 20:27

buna ziua,
ma puteti sfatui si pe mine cum sa procedez in situatia de mai jos..?

am depus actele de autorizare pentru constructie....am asteptat ~2 ani,timp in care nu am primit nici un raspuns...dupa 2 ani, am fost chemat la primarie...crezand ca trebuie sa ridic autorizatia..cand colo...mi-au pus actele in brate si mi-au spus sec ca a expirat PUZ-ul..pe loc le-am luat, nestiind ce sa fac, insa ulterior intr-o saptamana, le-am trimis inapoi prin posta cu confirmare de primire. Apoi am actionat in judecata primaria, procesul durand aproape 1 ani si jumatate. Verdictul a fost nefavorabil, motivul fiind acesta ca a expirat Puz-ul...repet dupa 2 ani de la depunerea actelor si achitarea texei de autorizare. Mentionez ca in acesti 2 ani nu am primit nici un raspuns..nici pozitiv nici negativ..si nici nu mi s-a comunicat ca ar fi expirat puz-ul.

multumesc mult..
astept raspuns...macar de la voi...

johei

Re: depasire termen eliberare autorizatie de constructie

Post by johei » 26 Feb 2011, 08:46

Dvs nu v-ati interesat deloc 2 ani?

Mde.. e destul de neplacut. Acum nu va ramane decat sa reluati procedura de la capat.. de la puz... Cel putin asa vad eu.

anda_radu2002

Re: depasire termen eliberare autorizatie de constructie

Post by anda_radu2002 » 26 Feb 2011, 11:12

ba m-am tot interesat dar mi se spunea ca dosarul e pe masa primarului....si ca trebuie doar sa-l semneze acesta....primarul care este...

anda_radu2002

Re: depasire termen eliberare autorizatie de constructie

Post by anda_radu2002 » 26 Feb 2011, 11:14

si stiti care e faza comica....eu am avut un teren de 5000mp pe care l-am parcelat si din care am vandut ulterior 2 loturi...pentru care s-a emis autorizatie de constructie...deci eu sunt singurul care nu am autoriz de constructie...

johei

Re: depasire termen eliberare autorizatie de constructie

Post by johei » 26 Feb 2011, 23:56

Pai.. strict teoretic ati fi avut sanse bune in proces, deorece data de care se tinea seama la examinarea actiunii in contencios ar fi trebuit sa fie data depunerii documentarii complete necesare pentru eliberarea autorizatiei si nu ar fi trebuit sa depinda de durata procedurii interne, din interiorul administratiei. Insa... acum e prea tarziu deorece procesul e incheiat si probabil ca hotararea e definitiva.

Ati avut avocat in proces?

Acum.. mai ramane doar posibilitatea unei noi cereri, obtinerea unui nou puz, etc.

anda_radu2002

Re: depasire termen eliberare autorizatie de constructie

Post by anda_radu2002 » 27 Feb 2011, 13:28

multumesc mult pentru raspuns!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests