Restituire timbrul de mediu

Discutii privind Contenciosul Administrativ
Post Reply
Eta

Restituire timbrul de mediu

Post by Eta » 22 Jun 2014, 08:35

Bună ziua.
Am și eu următoarea speță:

Am cumpărat un autoturism din țară, înmatriculat, marca Daewoo, varianta Matiz, an fabricație 2004, data primei înmatriculări 13-01-2004, capacitate cilindrică 796, pe benzină.
De la ANAF mi-a venit decizia că trebuie să plătesc 2868 lei timbrul de mediu. Acum după ce am plătit, și după ce am mai vorbit cu persoane care au contestat taxa, as vrea să știu dacă am o șansă ?
Pe decizia de la ANAF scrie că poate fi contestată în termen de 30 de zile de la data comunicării, sub sancțiunea decăderii potrivit art. 207 alin.1 din OG nr. 92/2003 privind codul de procedură fiscală, republicata, cu modificările și completările ulterioare, la organul fiscal competent, potrivit art. 209 alin. 1 din același act normativ.
Contestația trebuie depusă la ANAF ? trebuie depusă și la Administrația Fondului de Mediu ?

Leon Carmen

Re: Restituire timbrul de mediu

Post by Leon Carmen » 23 Jun 2014, 07:31

Puteti sa recuperati taxa pentru timbrul de mediu, insa nu e o cale lunga de strabatut. Se formuleaza o plangere prealabila catre Anaf, apoi catre instanta. De cele mai multe ori se ajunge si la recurs. Cabinetul nostru se ocupa cu succes de recuperari taxe timbru mediu.

Eta

Re: Restituire timbrul de mediu

Post by Eta » 03 Jul 2014, 17:49

Am formulat o plângere (cerere) către Anaf să mi se restituie taxa de timbru.
Am înțeles că Anaf respinge cererile, și de la data primirii răspunsului Anaf am 30 zile să depun plângere la instantă. Este adevărat ? Atât de scurt e termenul de contestație la instantă ?
Acum aștept răspunsul Anaf.

Eta

Re: Restituire timbrul de mediu

Post by Eta » 23 Jul 2014, 12:20

Știe cineva cum se timbrează contestație act administrativ fiscal -restituire timbru mediu ?

I. Este 10% din suma care se solicita dar nu mai mult de 300 lei
SAU
II. Acțiunile și cererile evaluabile în bani:
b) intre 501 lei și 5.000 lei - 40 lei + 7% pentru ce depășește 500 lei;

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests