contract de comodat

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
bubulina

contract de comodat

Post by bubulina » 20 Jul 2006, 16:20

Salut! am si eu urmatoarea speta.
Un spatiu comercial este cumparat pe persoana fizica.Eu ca persoana fizica fac cu o societate la care sunt asociat un contract de comodat.
Societatea mea il subinchiriaza la o alta societate comerciala.Ce ziceti am voie sa subinchiriez in baza contractului de comodat.(nu exista clauza de interzicere in contractul de comodat)La toata lumea :cafea:

Firtzy

Post by Firtzy » 20 Jul 2006, 17:07

1.De ce s-a cumparat spatiul pe persoana fizica?
2.Nu era nevoie de licitatie?
3.De ce nu l-ai "donat", avand in vedere ca esti asociat si puteai sa iti cresti, astfel, cota de participatie prin aport de bunuri ?
Toate cele de mai sus sunt doar intrebari retorice, rod al curiozitatii mele. :| :| :|

Da, cred ca e valabil, sau cel putin asa pare din ce ne-ai prezentat.

kinga

Post by kinga » 20 Jul 2006, 17:18

societatea ta are ca obiect de activitate inchirierea de bunuri imobile proprii sau inchiriate????
ar fi bine sa ai acest CAEN ...macar ca obiect de activitate secundara..
in rest ..de ce nu???

Pelerinul

Post by Pelerinul » 20 Jul 2006, 17:45

Bunul obiect al comodatului poate fi folosit doar pentru scopul pentru care a fost dat in comodat. Incalcarea acestei reguli atrage plata de despagubiri. Aceasta ar fi singura sanctiune.
Pentru a nu exista discutii cu privire la inchirierea bunului de catre comodatar ar trebui sa se prevada expres in contractul de comodat ca la randul sau, comodatarul poate transmite cu titlu gratuit sau cu titlu oneros folosinta asupra acelui bun.

kinga

Post by kinga » 20 Jul 2006, 18:05

oupssssssss..scuze ..
cam revoc ce am scris ...
uite ce am citit acu
" Pot forma obiect al contractului de comodat si suprafetele locative..dar numai in masura in care locatarului i se recunaoste dreptul sa subinchirieze si sa renunte la chirie; la fel se intampla si atunci cand proprietarul inchirieaza dar. dintr-un anumit motiv renunta benevol la chirie. In astfel de cazuri contractul de inchiriere dobandeste caracterului unui contract de comodat."

kinga

Post by kinga » 20 Jul 2006, 18:06

comodatarul detinand lucrul numai pentru folosinta proprie nu il poate imprumuta unui terti.

gstefan5

Post by gstefan5 » 20 Jul 2006, 18:55

Nu se poate subinchiria daca nu a fost prevazuta expres in contractul de comodat aceasta posibilitate.

Pelerinul

Post by Pelerinul » 20 Jul 2006, 19:32

Nu zau!!!

kinga

Post by kinga » 20 Jul 2006, 19:42

argumente ..text de lege.... completari pretioase???? :grin: :grin: :grin:

aira

Post by aira » 20 Jul 2006, 20:17

Nu as vrea sa ma bag, dar exista o intreaga practica in sensul asta.
Si anume: atat timp cat nu exista clauza de interzicere a subinchirierii, se poate subinchiria. Unicul lucru care se cere in asemenea situatii (mai ales presupunand ca vorbim de o suinchiriere catre o societate comerciala) este acordul expres al proprietarului cu privire la subinchiriere. Atat. Acest acord trebuie sa fie dat in scris.

Pelerinul

Post by Pelerinul » 20 Jul 2006, 20:19

Cam asta spuneam si eu! 8-)

kinga

Re: contract de comodat

Post by kinga » 20 Jul 2006, 20:21

bubulina wrote:Salut! am si eu urmatoarea speta.
Un spatiu comercial este cumparat pe persoana fizica.Eu ca persoana fizica fac cu o societate la care sunt asociat un contract de comodat.
Societatea mea il subinchiriaza la o alta societate comerciala.Ce ziceti am voie sa subinchiriez in baza contractului de comodat.(nu exista clauza de interzicere in contractul de comodat)La toata lumea :cafea:
Pai tocmai asta este problema ..ca nu are acordul expres al proprietarului :floare: :floare: :floare:

aira

Post by aira » 20 Jul 2006, 20:28

de acord cu voi, dar eu am inteles problema in felul urmator:

"Un spatiu comercial este cumparat pe persoana fizica.Eu ca persoana fizica fac cu o societate la care sunt asociat un contract de comodat.
Societatea mea il subinchiriaza la o alta societate comerciala.Ce ziceti am voie sa subinchiriez in baza contractului de comodat.(nu exista clauza de interzicere in contractul de comodat)"

si atunci: daca eu reprezint societatea in care are calitatea de asociat persoana fizica, imi profita incheierea contractului de inchiriere si imi dau acordul.


daca societatea insa a subinchiriat fara acordul meu ca asociat, problema se complica: s-a intrunit adunarea generala a asociatilor pt a lua aceasta hotarare?

imi profita subinchirierea? (financiar vorbind)

etc

consider deci ca cea mai buna metoda pt a putea sa ii dam un raspuns cat mai exact Bubulinei este de a ne explica ea exact ce ar vrea sa obtina :roll:

Pelerinul

Post by Pelerinul » 20 Jul 2006, 20:36

Cred ca amesteci nitel patrimoniile celor doua persoane: cea fizica si cea juridica.
Chiar daca persoana fizica este asociat la persoana juridica asta nu presupune un acord tacit pentru inchirierea bunului. Asa nici nu mai trebuiau sa incheie contract de comodat!!!
Clauza de interzicere a subinchirierii este specifica pentru contractele de chirie. La contractele de comodat este taman pe dos: ai nevoie de o clauza expres formulata pentru a putea inchiria.

Iar persoanei fizice, comodantului, in mod clar nu-i profita subinchirierea.

aira

Post by aira » 20 Jul 2006, 21:04

imi pare rau sa te contrazic, dar am facut destule puncte de lucru la diverse societati comerciale in baza unor subinchirieri
si s-a cerutacordul scris al proprietarului
cat despre partea cu profitatul, din moment ce sunt asociat in societate, imi cam profita "profitul" :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests