Reziliere contract de comodat

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
hellios

Reziliere contract de comodat

Post by hellios » 14 Jun 2007, 23:51

Buna,

Acum 2 luni am vandut o firma care isi avea sediul social in apartamentul proprietat personala, printr-un contract de comodat. In momentul vanzarii juristul mi-a spus ca nu putem schimba in acel moment sediul social pana cand nu se predau toate actele si situatia firmei, urmand ca schimbarea de sediu social sa se faca dupa ce apare certificatul constatator prin care se schimba actionarii. Doar ca, dupa ce s-a incheiat contractul de cesiune, noul proprietar nu mai vrea sa schimbe sediul social si nici nu mai am contractul de comodat intrucat i l-am predat impreuna cu toate actele firmei, asa ca nu stiu ce conditii de reziliere sunt stipulate in contract.
Ce pot face in aceasta situatie sa reziliez contractul de comodat? Am inteles ca noul proprietar a schimbat deja domeniul de activitate al fimei si mi-e teama sa nu fie rau intentionat si sa faca datorii. In acest caz, mai am eu vreo obligatie sau raspundere fata de datoriile firmei respective? Ce ar trebui sa fac sa inceteze aceasta situatie neplacuta, cu atat mai mult cu cat facturile firmai le primesc in continuare tot eu?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 31 guests