actiune de evacuare?

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
casa

actiune de evacuare?

Post by casa » 04 May 2007, 21:26

Buna seara!
Am obtinul la apel o hotatare care sa tina loc de vanzare-cumparare a unui imobil si cheltuieli de judecata.
Surpriza, partea adversa a facut recurs!
:-( . Avocatul a investit( cred ca asa se zice, ma rog), adica ....pe ultima fila a hatararii scrie ca este DEFINITIVA, cu recurs si ordona organelor abilitate sa puna in executie hotararea.
Am vb cu un excutor judecatoresc si suntem in actiune de evacuare( la inceput). Sunt putin confuza, nu prea inteleg care e procedura cu EVACUAREA.
Ce parerea aveti a procedat corect? SE poate face evacuare chiar daca urmeaza recursul?
multumesc din suflet!

observer

Post by observer » 04 May 2007, 21:40

Se poate face evacuare chiar daca urmeaza recursul.

Insa executarea poate fi suspendata in doua moduri

1. Cand se face cerere de suspendare prin insasi cererea de recurs.
2 In cadrul unei contestatii la executare se poate cere suspendarea executarii silite.

1. in cazul primei cereri , daca se admite , se suspenda executarea panala solutionarea recursului.

2 in cazul al doilea , daca se admite , se suspenda pana la solutionarea contestatiei.

Orikum eu zic sa grabesti executorul sa faca evacuarea.

casa

actiune de evacuare?

Post by casa » 04 May 2007, 22:14

Multumesc pt raspuns!
am avut termen pe 3 ,adica ieri si avocatul mi-a spus ca a fost amanata pe motiv ca partea adversa vrea aparator, In prealabil am facut o cerere la politie pt a afla cati oameni stau in casa si nu am primit decat nr de persoane ci nu si identitatea.
care e procedura de evacuare? se procedeaza ca la un proces? poate sa se mai amane? ce fac cu politia? caut PILE?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests