simulatie vinzare-cumparare

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
jurista

simulatie vinzare-cumparare

Post by jurista » 01 Mar 2007, 16:04

Salutare! Speta mea e urmatoarea: sunt necasatorita si vreau sa cumpar un apartament. Din diferite motive nu vreau sa-l cumpar pe numele meu. M-am gindit sa-l cumpar pe numele mamei mele care e divortata de ani buni si nu are alti copii. M-am gindit sa-l cumpar pe numele ei(in baza unei procuri notariale) si ulterior sa inchei o simulatie cu ea in care sa trec ca eu sunt de fapt proprietarul. Ce ziceti, se poate? Multumesc pentru sfaturi.

AllyMcBeal

Post by AllyMcBeal » 01 Mar 2007, 16:26

Nu stiu in ce zona stai (in regim de Carte Funciara sau nu).
Eu zic ca,in regim de CF nu se poate,pentru ca n-ai cum sa te intabulezi cand vrei sa devii tu proprietara.

aprilie

Post by aprilie » 01 Mar 2007, 17:06

pai daca mama ta nu are alti copii si nici sot (deci nu are succesori) de ce vrei sa te complici cu acte simulate? cand vei dori sa devii proprietar puteti incheia un contract de donatie sau vanzare cumparare . simulatia dovedita poate avea consecinte nefaste in viitor asupra valabilitatii contractului

gavril

Post by gavril » 01 Mar 2007, 17:16

in primul rand simulatia nu e un contract ... ca sa-l inchei cu mama ta.

contractul secret (cum ca tu ai mandata-o pe mama ta sa cumpere pt. tine dar pe numele ei si cu bani de la tine) se incheie anterior sau concomitent cu contractul de vanzare cumparare simulat ( citeste la contractul de mandat - sectiunea ultima: mandat fara reprezentare sau contract de interpunere).

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests