autentic sau nu

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
hanibal

autentic sau nu

Post by hanibal » 04 Dec 2006, 18:12

Conform literaturii juridice si nu numai,m in cazul instrainarii unor cladiri fara terenul aferent nu este ceruta forma utentica a actului de instrainare, fiind nevoie doar de un act sub semnatura privata cu care sa se poata dovedi intentia partilor.
Problema e urmatoarea: am un client care e proprietar pe 50% dintr-un apartament de bloc. Celalalt coproprietar vrea s-i vanda clientului meu restul de 50%.L-am sfatuit sa faca un contract de vc a cotei de proprietate, sa-si achite darile la zi atit la asociatie cit si la Primarie si apoi sa mergem cu cerere la Biroul de CF pentru a inscrie si cealalta cota de 50% pe numele clientului meu. Acolo surpriza, ca nu se poate, ca tot ce e imobil trebuie sa fie instrainat cu act autentic...
Marturisesc, sunt la prima incercare de acest fel, dar chiar asa de multe sa se fi schimbat de cind am terminat faculta?
Mentionez ca in extrasul CF locatarii nu sunt proprietari si pe terenul de sub cladiri.

oana_stroescu

Post by oana_stroescu » 04 Dec 2006, 18:57

Regula nu se aplica la bloc, e vorba de cota indiviza de teren aferenta fiecarui apartament in parte.

Pelerinul

Post by Pelerinul » 04 Dec 2006, 19:15

Trebuie sa mergi la CF mai hotarat. Probabil ai dat peste un functionar plictisit si/sau comod.
Poti incheia contractul sub semnatura privata pentru apartament. Redacteaza contractul, formeaza dosarul, depune-l la CF - sunt obligati sa ti-l primeasca si daca iti resping cererea, ataca incheierea in instanta.
Vei avea castig de cauza.
Iar pentru mai mult spirit de convingere, colegii penalisti iti vor putea spune la ce articol din codul penal se incadreaza fapta functionarului ce refuza indeplinirea atributiilor ce ii revin.

jojo

Post by jojo » 04 Dec 2006, 20:32

Ma tem ca nu vei avea castig de cauza.
Chiar daca locatarii nu sunt proprietarii tabulari ai terenului, ei au un drept de folosinta asupra acestuia, respectiv pe cota aferenta apartamentului.

leustean

Post by leustean » 04 Dec 2006, 20:45

si? cu ce se schimba situatia in prezenta dreptului de folosinta?
de folosinta, nu de proprietate...

jojo

Post by jojo » 04 Dec 2006, 20:48

leustean wrote:si? cu ce se schimba situatia in prezenta dreptului de folosinta?
de folosinta, nu de proprietate...
Da, da de folosinta. Se instraineaza si dreptul de folosinta asupra terenului, iar pt. a opera in Cf trebuie act autentic.

mihai440

Post by mihai440 » 05 Dec 2006, 10:58

hanibal wrote:Conform literaturii juridice si nu numai,m in cazul instrainarii unor cladiri fara terenul aferent nu este ceruta forma utentica a actului de instrainare.
literatura la care ai apelat veche

Este necesara forma autentica si in cazul in care nu s instraineaza si terenul.
art 2 alin 2 titlul X L 247/2005

Art. 2. - (1) Terenurile cu sau fara constructii, situate in intravilan si
extravilan, indiferent de destinatia sau de intinderea lor, pot fi instrainate si
dobandite prin acte juridice intre vii, incheiate in forma autentica, sub sanctiunea
nulitatii absolute.
(2) In cazul in care prin acte juridice intre vii se constituie un drept real
asupra unui teren cu sau fara constructie, indiferent de destinatia sau intinderea
acestora, dispozitiile alin. (1) se aplica in mod corespunzator.

nu s poate instraina o constructie fara sa se constituie un drept real asupra terenului

exista o excepti in cazul in care instrainarea s-a facut inainte d intrarea in vigoare a OUG 41/2004

Pelerinul

Post by Pelerinul » 05 Dec 2006, 12:23

mihai440 wrote:[nu s poate instraina o constructie fara sa se constituie un drept real asupra terenului
Seriossss??

hanibal

Post by hanibal » 05 Dec 2006, 17:16

Cand m-am referit la prectica judiciara am facut referire printre altele la opera lui Liviu Pop- Dreptul de proprietate si dezmembramintele sale editia din 2001, unde la pagina 123 -127 este exprimata aceasta opinie. Aici este concluzionat ca intocmirea actului de instrainare in forma unui inscris sub semnatura privata este necesara doar ad probationem si pt. a face posibila indeplinirea cerintelor de publicitate imobiliara.
As putea enumera si alti autori cu aceleasi opinii dar nu cred ca merita sa va rapesc timpul cu asta...
Problema-i asta: treoria ca teoria, dar practica ne omoara :lol:
Asa ca eu ma duc cu dosarul, si cu tupeul asupra mea cum am fost sfatuit si vedem ce iese.Mersi pt. parere tuturor de mai sus :floare:

jojo

Post by jojo » 05 Dec 2006, 20:32

hanibal wrote:Problema-i asta: treoria ca teoria, dar practica ne omoara :lol:
Din pacate chiar ca ne omoara.
Sa stii ca multi colegi curajosi au mers pe teoria lui L.P , Birsan etc. dar finalitatea a fost aceeasi. Cel putin pe la noi. La fel si in instanta.

Ciudat e ca dreptul de proprietate asupra apartamentelor dobandit in baya contractelor incheiate cu Urbana sau cu alt fond locativ de stat se poate inscrie in Cf fara probleme.
Acuma ori io nu stiu ce-i aia contract autentic, ori e...balaie.

Iti doresc bafta si sa ne tii la curent!

madalina

Post by madalina » 05 Dec 2006, 21:02

Cum zicea Jojo, e cam balaie.
La foarte multe din apartamentele vandute de la fondul locativ nici nu sunt emise decizii pentru acordarea terenului in folosinta...
Eu am vazut contracte sub semnatura privata sau care aveau incheiere de legalizare de semnatura data de notar, in baza carora s-a intabulat dreptul de proprietate.
Ai putea sa mergi cu actul din 2 bucati: contractul sub semn privata plus o decl. aut. la notar pt. transmitere dr. folosinta teren.

Privitor la OUG 41/2004, a fost aprobata cu modificari, iar textul care cerea imperativ forma autentica la orice instrainare de imobile nu mai e in vigoare demult...

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 06 Dec 2006, 17:23

mihai440 wrote:
nu s poate instraina o constructie fara sa se constituie un drept real asupra terenului
Acu, cu riscul de a fi infierata cu manie proletara de catre unii membri ai forumului, te-as intreba totusi: ce intelegi tu prin "drept real".
Asta ca sa ne asiguram ca ai inteles despre ce e vorba in propozitie.

hanibal

Post by hanibal » 07 Dec 2006, 17:26

voi credeti ca daca se vinde cota de 50% din apartament se pr4esupune implicit ca se transmite prin acest act si cota parte din presupusul drept de folosinta asupra terenului de sub bloc? eu zic ca nu e obligatoriu...
Astfel am scapat si de L247/2005 titlulX. Arat faptul ca dreptul de folosinta asupra cotei parti din terenul de sub bloc ramine in patrimoniul vinzatorului.
Le prea incurc? :?:
Pe unde gasesc cum se calculeaza taxele de timbru pt. astfel de cereri?


mihai440

Post by mihai440 » 08 Dec 2006, 09:59

attorneyatlaw wrote: ce intelegi tu prin "drept real" ?
dr in temeiul caruia titularul sau isi poate exercita prerogativele supra unui lucru in mod direct fara consimtamantul altei persoane.
la asa intrebare asa raspuns

daca am gresit ceva cand am spus ca nu s poate instraina o constructie fara sa se constituie un drept real asupra terenului te rog sa-mi spui . motivul pt care am intrat p acest forum este sa invat nu sa lansez maxime.

cind spun prostii puteti sa aruncati cu pietre, ca-mi dau casca jos !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests