PRESCRIPTIE

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
ama

PRESCRIPTIE

Post by ama » 28 Sep 2006, 09:18

Chemarea la conciliere, in baza art.720 indice 1 din C.pr.civ., intrerupe sau nu cursul prescriptiei de 3 ani ?

krisstina

Post by krisstina » 28 Sep 2006, 09:45

Nu.

Cauzele de intrerupere a p.e. sunt limitativ prevazute de lege, in art. 16 alin. 1 din Decretul nr. 167 / 1958:
- recunoasterea dreptului a carui actiune se prescrie facuta de cel in folosul caruia curge prescriptia;
- introducerea unei cereri de chemare in judecata ori de arbitrare, chiar daca cererea a fost introdusa la o instanta necompetenta.

leustean

Post by leustean » 28 Sep 2006, 09:46

Dispozitiile Decretului 167/1958 sint imperative, limitative si de stricta interpretare.

pernes

Post by pernes » 28 Sep 2006, 10:41

un articol interesant publicat in Revista de Drept Comercial nr. 7-8 din 2006 "Efectele procedurii concilierii directe asupra prescriptiei extinctive".

Samurai

Post by Samurai » 28 Sep 2006, 14:46

Aci s-ar pune problema daca acea conciliere face parte din proces, daca e o componenta a cererii de chemare in judecata. Este o conditzie a actiunii. Eu as inclina ca da, se intrerupe.

Samurai

Post by Samurai » 28 Sep 2006, 14:52

Dar nu va jucatzi, practica spune nu hotarat.

aho

Post by aho » 28 Sep 2006, 14:53

Samurai, stii si tu ca scartzaie.

Samurai

Post by Samurai » 28 Sep 2006, 15:00

Esti sigur AHO?

aho

Post by aho » 28 Sep 2006, 15:27

mi-e o lene sa explic... dar ideea este ca a considera concilierea componenta a cererii ar tre sa existe si cererea care ar tre sa fie inregistrata in termen de ... prevazute aste lucruri de lege, ca altfel adaugi tu la lege.
regula generala este ca termenul se socoteste in favorarea debitorului, 1024 c.civ.
pv conciliere este doar o conditie a promovarii actiunii, lipsa acestuia = fine de neprimire a cererii.


o.t. eu si din cate am inteles si altii ne intrebam daca a revenit dricaru ? ne lasi in ceatza :?:

Samurai

Post by Samurai » 28 Sep 2006, 16:40

Inspira adanc AHO. Asa. Acum spune-mi si mie ce termen? Aci vorbim de obligatzii scadente. Daca e un termen pt efectuarea obligatziei, cum curge prescriptzia?

aho

Post by aho » 28 Sep 2006, 17:17

a considera concilierea parte a actiunii poate insemna spre ex. ca daca scadenta este in 2005, faci conciliere in 01.01 2007( care conf. celor sust. de tine face parte din cerere si intrerupe prescr.) si actiune introdusa la 01.01.2010 nu-i prescrisa, zi si tu ?!
si stii ca ma refeream la termenul in care trebuie introdusa actiunea de la data concilierii si in lege exista numai un termen min.(30 zile) nu si maxim, ceea ce inseamna ca la data intr. act. nu tre sa se fi implinit tpe;
concret, daca t. p.e se implineste la 1.10. chemarea la conciliere se comunica in 02.09 ( data la care nu-i prescrisa)dar cererea poate fi inregistrata abia in 03.10 data la care-i prescrisa.

cu privire la 1024, am gresit, este vb. de scadenta, nu-i bai e a 2-a oara az cand tre sa recunosc ca am gresit.

da tot n-am intzeles de ce sa inspir adanc :?:

Samurai

Post by Samurai » 28 Sep 2006, 20:55

Ca sa te calmezi AHO, ca ai vazut ce barca ai dat cu termenul daca esti nervos !

Explicatzia ta e de bun gust. Numai ca Decretu nu spune de la data introducerii (inregistrarii) cererii, ci prin introducerea cererii. Iar introducerea asta mai are o componenta, concilierea directa.

Yran

Post by Yran » 29 Sep 2006, 17:18

pernes wrote:un articol interesant publicat in Revista de Drept Comercial nr. 7-8 din 2006 "Efectele procedurii concilierii directe asupra prescriptiei extinctive".
N-am cititi.Si ce zice pe scurt articolul respectiv?

ama

Post by ama » 29 Sep 2006, 20:58

Va multumesc, tuturor! :cafea:
Abia astept sa vad revista .

kinga

Post by kinga » 29 Sep 2006, 21:10

quote="kinga"]vezi

"Efectele procedurii concilierii directe asupra prescriptiei extinctive"

Revista de drept comercial nr. 7-8 /2006, pag. 104-107[/quote]


Pernes... :-D :-D :-D :-D
io asta am scris cam de mult......

drept la un alt topic.......... :-D :-D :-D :-D :-D

Ama daca vrei iti trimit articolul......... :grin: :grin: :grin:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests