Probleme Orange

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Calaretu

Probleme Orange

Post by Calaretu » 29 Oct 2006, 21:19

Buna seara la toata lumea.Am si eu o problema cu un abonament la firma ORange neplatit din 2001.Atunci am avut de plata 800 ron iar anul trecut am primit acassa o notificare prin care am fost anuntat ca am de plata 2100 ron care reprezinta suma datorata plus penalitati.Notificarea am primit-o de la SC. Kasolventia SA care este firma catre care a fost cesionata datoria.Am discutat cu reprezentantii aceste firme si am fost de acord sa platesc in rate suma datorata dar nu am putut sa platesc asa cum au dorit dansii adica 450 ron pe luna si am platit 100-150 ron pe luna dupa posibilitati.In aceasta luna am primit iar o notificare prin care ma someaza sa platesc suma restanta sau altfel sunt chemat in judecata.Ce pot sa fac?Ce cai as avea sa evit platirea unor asemenea penalitati sau a sumei de 1700 ron ramasa de plata.Va multumesc si sper ca cineva sa aiba un raspuns.

gstefan5

Post by gstefan5 » 29 Oct 2006, 22:31

Ai facut rau ca ai acceptat sa platesti si nu te-ai sfatuit cu avocatul mai intai. Ce e asa greu sa ceri sfatul unui avocat inainte sa faci ceva ce nu mai poate fi reparat sau daca poate se face cu mai mare greutate.

Acum ce sa mai faci? esti bun de plata.

leustean

Post by leustean » 30 Oct 2006, 10:12

Formuleaza contestatie la executare.
Termneul de formulare este de 15 zile de la data notificarii.
Arati acolo ce crezi tu ca ai de platit si ce nu.
Plata sumei nedatorate o ceri tot intr-o actiune judecatoreasca (care nu mai este contestatie la executare), in termen de 3 ani de la data platii nedatorate.
Se timbreaza.
La fel si contestatia.
Timbrajul este la valoare.
Deci : contestaie la executare daca esti in termen sau actiune de restiturie plata nedatorata pe temeiul imbogatirii fara justa cauza.
Eventuala voastra intekegre de plata esalonata nu o poti dovedi (in cadrul contestatie la executare) decat daca este incheiata in scris.

wittmann

Post by wittmann » 31 Oct 2006, 07:50

leustean wrote:Formuleaza contestatie la executare.
contestatie la executare la ce...?

Samurai

Post by Samurai » 31 Oct 2006, 09:06

Ei la ce si cu tine. Trebuia bifata rubrica nu te-ai prins !!!???

leustean

Post by leustean » 31 Oct 2006, 09:51

da, wittman, mi-a atras atentia si norocel ca nu exista titlu executoriu.
de ieri.
remarca ta e deja pusa in intarziere.
eu asa am facut asocierea, ca eram la cafea, nu ma simteam la examen.
dar, daca vrea careva sa raspunda ca la examen, e unul pier...
da disperat mp-uri cu o actiune revocatorie.
doreste careva?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests