Reziliere contract internet

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Fif

Reziliere contract internet

Post by Fif » 18 Aug 2006, 01:08

Am fost conectat la un provider de internet cateva luni, iar apoi am plecat la unul mai bun, fara sa le ofer o cerere de reziliere a contractului. Ei ma pot da in judecatata pt ce am facut? adica pot obtine de la mine ceva? daca nu am folosit internetul de la ei, ce bani sa le dau lor?

contractul spune ca are o durata minima de 12 luni...am inteles ca e vrajeala curata cu chestia asta cu obligatia pe un o perioada de timp

va multumesc !

APOCALIPSA

Post by APOCALIPSA » 18 Aug 2006, 01:46

eu nu as zice ca e vrajeala. Totusi ai semnat un contract unde vointa partilor este lege. Mai bine citeste clauzele contractuale unde scrie in ce conditii se poate rezilia un astfel de contract, precum si la termene. Te pot da in judecata, bineinteles. :grin:

totem

Post by totem » 18 Aug 2006, 06:03

Da.Te vor da in judecata si vei plati cat nu face.

Fif

Post by Fif » 18 Aug 2006, 08:44

avand in vedere ca contractul nu are nici pret pe el, ca se emit facturi si eu nu am primit nimic acasa, le-am spus verbal de reziliere....

APOCALIPSA

Post by APOCALIPSA » 18 Aug 2006, 10:51

Fif wrote:avand in vedere ca contractul nu are nici pret pe el, ca se emit facturi si eu nu am primit nimic acasa, le-am spus verbal de reziliere....
.

foarte interesant, contract care nu are pret pe el. :-D . Daca se emit facturi si le-ai platit tot ei sunt pe pozitiv. Fa-le o instiintare in scris atunci, cu un termen de preaviz pentru rezilierea contractului.

actor

Post by actor » 18 Aug 2006, 13:56

n-ai mai cum sa reziliezi contractul pt ca ei si-au executat obligatiile.
esti legat de ei pe 12 luni.
daca pleci, te dau in judecata si platesti daune interese.
trebuia sa te gandesti cand ai incheiat contractul.

APOCALIPSA

Post by APOCALIPSA » 18 Aug 2006, 14:23

daca providerul in discutie este ca multi alti, adica serviciile sunt de toata jena, nu poti gasi motive sa reziliezi contractul? Crezi ca providerul isi respecta toate obligatiile asumate? Hai ca imi vine sa rad.:-D
Cine a vazut un astfel de contract stie despre ce vorbesc.

actor

Post by actor » 18 Aug 2006, 16:26

APOCALIPSA wrote:daca providerul in discutie este ca multi alti, adica serviciile sunt de toata jena, nu poti gasi motive sa reziliezi contractul? Crezi ca providerul isi respecta toate obligatiile asumate? Hai ca imi vine sa rad.:-D
Cine a vazut un astfel de contract stie despre ce vorbesc.
draga, eu nu stiu cum se numeste acel provider(de ex eu n-am ce reprosa providerului meu).stiu doar ca pana la proba contrara el este prezumat ca si-a indeplinit obligatia.
e o prostie sa te arunci cu capu inainte intr-un proces.ca rezilierea numai prin instanta se decide.stii, nu?

Mili

Post by Mili » 18 Aug 2006, 16:34

Fif wrote:avand in vedere ca contractul nu are nici pret pe el, ca se emit facturi si eu nu am primit nimic acasa, le-am spus verbal de reziliere....
8O Nu are pret pe el???
Sa nu iti bage un pret de 100 euro pe exemplarul lor si sa te dea in judecata...
Cum sa semnezi contractul in alb???! :? :roll:

APOCALIPSA

Post by APOCALIPSA » 18 Aug 2006, 16:41

actor wrote:draga, eu nu stiu cum se numeste acel provider(de ex eu n-am ce reprosa providerului meu).stiu doar ca pana la proba contrara el este prezumat ca si-a indeplinit obligatia.
hai lasa-ma. serios?:-D. Deci providerul tau este cel mai tare din parcare. Ai citit vreodata un contract din asta? Pai poti sa le gasesti n motive pentru care se poate cere rezilierea contractului.

actor wrote:e o prostie sa te arunci cu capu inainte intr-un proces.ca rezilierea numai prin instanta se decide.stii, nu?


pai sigur ca prin instanta draga dar mai intai ii notifici si tu ca nu isi indeplineste obligatiile contractuale, parca asa scrie la cartulie. :grin: . Dar tu ai auzit de stingerea litigiului pe cale amiabila? Nu cred ca providerul ala are timp sa dea in judecata toti clientii. :mrgreen:

actor

Post by actor » 18 Aug 2006, 16:44

APOCALIPSA wrote:
actor wrote:draga, eu nu stiu cum se numeste acel provider(de ex eu n-am ce reprosa providerului meu).stiu doar ca pana la proba contrara el este prezumat ca si-a indeplinit obligatia.
hai lasa-ma. serios?:-D. Deci providerul tau este cel mai tare din parcare. Ai citit vreodata un contract din asta? Pai poti sa le gasesti n motive pentru care se poate cere rezilierea contractului.

actor wrote:e o prostie sa te arunci cu capu inainte intr-un proces.ca rezilierea numai prin instanta se decide.stii, nu?


pai sigur ca prin instanta draga dar mai intai ii notifici si tu ca nu isi indeplineste obligatiile contractuale, parca asa scrie la cartulie. :grin: . Dar tu ai auzit de stingerea litigiului pe cale amiabila? Nu cred ca providerul ala are timp sa dea in judecata toti clientii. :mrgreen:
bine, mai apocalipso...eu ma opresc aici ca n-are rost sa bat campii despre un contract pe care nu-l cunosc.
dar te studiez in continuare, poate invat ceva...

APOCALIPSA

Post by APOCALIPSA » 18 Aug 2006, 16:54

bine mai.......actor. :grin: Urmareste-ma, dan cu interes te rog. Pana atunci poate te uiti pe propriul tau contract de furnizare servicii net si ne spui cate din obligatiile providerului tau sunt respectate. :mrgreen:

totem

Post by totem » 19 Aug 2006, 00:41

pai daca zice apocalipsa, asa e, ca ea e la sfarsit!!!! :mrgreen: :mrgreen:

APOCALIPSA

Post by APOCALIPSA » 19 Aug 2006, 14:18

totem wrote:pai daca zice apocalipsa, asa e, ca ea e la sfarsit!!!! :mrgreen: :mrgreen:
alfa si omega mai totem :mrgreen:

kinga

Post by kinga » 19 Aug 2006, 18:26

Apocalipsa....lasa....virus loading..... era musai sa scrie ceva..si a scris... :-D :-D :-D :-D :-D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests