drepturi litigioase

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
ssuir

drepturi litigioase

Post by ssuir » 12 Jun 2007, 22:38

Prahova
vand- cedez o parte drepturi litigioase imobil teren langa carrefour

frido

Post by frido » 12 Jun 2007, 23:29

Vanzare placuta!

ssuir

dr. lit.

Post by ssuir » 13 Jun 2007, 09:11

multumesc frido.
probabil, o motivatie mai puternica , va determina un rezultat favorabil
nu stiu cum mi-as putea rezolva problema altfel.
Apreciez orice sfat.

frido

Post by frido » 13 Jun 2007, 09:27

Dar care-i problema,ca n-am inteles,vrei sa vinzi,sau ai o speta ?Poti sa fi mai explicit/a?

ssuir

re

Post by ssuir » 13 Jun 2007, 10:52

Am o hotarare judecatoreasca prin care se dispune anulare unui titlu de proprietate si eliberarea altuia in care sa fiu inclus si eu.
Cand am cerut executarea acesteia Comisia Locala a initiat o actiune in instanta prin care solicita constatarea nulitatii partiale a TP, in sensul ca terenul solicitat ar fi fost atribuit in mod ilegal, cu incalcarea dispozitiilor legii 18/1991.Terenul in cauza (5000mp) a fost atribuit prin reductiunea unei surafete totale de 3h reconstituite pe teritoriul unei alte comuni, in urma demersurilor efectuate de unchiul meu.
impartirea teritoriala a fostelor CAP-uri din perioada colectivizarii nu mai este aceiasi cu cea din momentul retrocedarii, astfel ca terenul care la momentul colectivizarii apartinea CAP Be..., in 1991 nu mai facea parte din teritoriul administrativ al acesteia.
Insasi adeverinta eliberata de primarie atesta faptul ca bunicul in perioada 1959-1961 a fost inscris in reg. agricol cu suprafata de 0,75 h in "bariera Ca..., peste linie" Mai am o copie(unchiul are originalul)a unui act de vinzare-cumparare din 1933 care descrie aproape exact locatia terenului(1h) cumparat de bunic.
Unchiul(fost mare securist cu functie) a instrainat o parte din acest teren 2700mp, din care 200mp in urma cu 2 ani inscrierea din CF putand fi "atacata"
cand i-am spus ca imi vreu drepturile si ca voi initia o actiune pentru partaj judiciar acesta mi-a raspuns ca face el in asa fel incat sa nu mai iau nimic.Drept urmare Com. loc. intenteaza actiunea despre care va vorbeam ,si imi este teama deoarece reconstituirea nu sa facut exact in locul unde a cumparat bunicul, in zona fiind interese f. mari, ci la circa 1-2km distanta terenul cumparat in n33 avand o valoare mai mare fiind mai aproape de oras,
Nu stiu cum pot sa rezolv problema,sant implicati oameni destul de influienti, mie teama sa nu pierd, si de aceea am nevoie de cineva cu pregatire in domeniu , un aliat ,nu doar de cineva care urmareste sa-si ia onorariul , pentru ca domnilor ,si voi stiti ca se mai intampla asa ceva.

ssuir

re

Post by ssuir » 13 Jun 2007, 16:39

nu este nimeni din PH pe forumul asta ?
ca titlu inform.cei 200mp sau vandut acum 2 ani cu 200 mil. lei.
eu zic ca merita
pentru inf. e-mail ssuir@yahoo.com

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests