partaj succesoral_ iesire din indiviziune

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
scarabeu

partaj succesoral_ iesire din indiviziune

Post by scarabeu » 07 Jun 2007, 10:25

- A(sot) si B(sotie) au impreuna sase copii (1,2,3,4,5,6).
- In 1978 decedeaza A si in acelasi an se dezbate succesiunea dupa A Din masa succesorala (casa + anexe + terenul aferent: cute/gradina) mostenitorilor le-au revenit urmatoarele cote: Sotie supravietuitoare:6/24; copiii :cate 3/24); Cu ocazia dezbaterii succesiunii nu s-a cerut raportul donatiilor (Copilul 4 a primit teren ca zestre)- In 1985 decedeaza B. (Pana la aceasta data, nu s-a dezbatut succesiunea dupa B.)
- In 2006, decedeaza copilul 1, care nu are descendenti. Tot in 2006, se dezbate succesiunea dupa 1, intre sotia acestuia (Y) in concurs cu fratii 2,3,4,5,6.. Fratii renunta la succesiunea dupa 1 si sotia (Y) obtine 1/1 din masa succesorala..In Masa succesorala nu a fost inclusa si cota de 3/24 din bunurile care au apartinut lui A, cota care i-a revenit lui 1, in urma dezbaterii succesiunii dupa A.
- In anul 2000, in baza Legii 18/1991, de pe urma defunctului A, pe numele celor 6 copii (1,2,3,4,5,6) se elibereaza un Titlu de Proprietate asupra unor suprafete de teren (total 2,86 ha), respectiv: in extravilan( 27.300 mp) precum si asupra terenului intravilan (1300 mp) - aferent casei ce a facut obiectul succesiunii in 1978.

In anul 2000 copilul 6 (fiul risipitor), ramane fara casa si se instaleaza in casa parinteasca - cea care a facut obiectul succesiunii dupa A in 1978.

PROBLEME:

In 2007, copilul 6 cheama in judecata pentru partaj succesoral pe fratii 2,3,4,5 + Y (sotia supravietuitoare a lui 1) - solicitand urmatoarele:
- "stabilirea masei succesorale, a mostenitorilor si cotelor ideale ale acestora dupa defunctul A (!!!)
- impartirea masei succesorale prin formarea de loturi si atribuirea in natura tinand cont de posesia acestora.
- Compensarea inechitatilor prin sulta precum si a cheltuielilor de judecata.
In motivarea cererii spune ca, "&...in fapt 2,3,4,5 sunt mostenitorii lui A in calitate de fiice si fii , iar Y in calitate de sotie a fratelui decedat, cota pentru fiecare mostenitor fiind de 1/6".
Ca modalitate de partaj, copilul 6 solicita:&..." sa-mi fie atribuite in lot casa si anexele precum si suprafetele de teren arabil intravilan (curtea si gradina - total 1300mp) a carui posesie o am, urmand ca restul terenului sa fie partajat dupa cum doresc ceilalti mostenitori.

Precizari:
- la cerere a anexat arborele genealogic &....din care lipseste B (!!!)
- Intentia declarata a lui 6 - este ca, dupa iesirea din indiviziune , sa instraineze imobilul catre un tert - pt a avea un sprijin la batranete.
- Fratii 2,3 si Y (sotia supravietuitoare a fratelui 1) nu vor sa renunte la cota ce le revine din casa , anexe, gradina - pt ca nu vor ca acest imobil sa fie instrainat acelui tert dupa iesirea din indiviziune .

INTREBARI:
1. Daca prin intampinare, instanta va lua act de faptul ca nu s-a dezbatut succesiunea dupa B, va respinge cererea lui 6?
2. Daca se dezbate succesiunea dupa B, se mai poate cere raportul donatiilor?
3. La dezbaterea succesiunii dupa 1, in masa succesorala nu trebuia inclusa si cota de 3/24 din bunurile care au apartinut lui A, cota care i-a revenit lui 1, in urma dezbaterii succesiunii dupa A precum si cota/parte teren conform Titlu de Proprietate eliberat ulterior dezbaterii succesiunii dupa A? Daca DA, ce se mai poate face acum
4. Are relevanta faptul ca 6 a invocat posesia sa asupra casei, anexei si terenului intravilan. Conditiii.
5. Alte argumente pro si contra (dar mai mult contra lui 6!!!) :evil:


va multumesc,
Scarabeu
:cafea: :floare:

scarabeu

Post by scarabeu » 08 Jun 2007, 08:00

:fluierat: ...chiar nici o parere? :-(




:cafea: :floare:

scarabeu

Post by scarabeu » 12 Jun 2007, 07:44

Image

aho

Re: partaj succesoral_ iesire din indiviziune

Post by aho » 12 Jun 2007, 10:15

[quote="scarabeu"]- A(sot) si B(sotie) au impreuna sase copii (1,2,3,4,5,6).
- In 1978 decedeaza A si in acelasi an se dezbate succesiunea dupa A Din masa succesorala (casa + anexe + terenul aferent: cute/gradina) mostenitorilor le-au revenit urmatoarele cote: Sotie supravietuitoare:6/24; copiii :cate 3/24); In 1985 decedeaza B. (Pana la aceasta data, nu s-a dezbatut succesiunea dupa B.)Scarabeu

Pai, ce i/a mai ramas lui B ???
6/24 +3x6/24 = 24 /24

[quote="scarabeu"]Cu ocazia dezbaterii succesiunii nu s-a cerut raportul donatiilor (Copilul 4 a primit teren ca zestre)- Scarabeu
Sa/l foloseasca in bucurie !
Eventual se poate include in masa succesorala, a lui A sau B, dar pe 6 nu/l intereseaza, se pare, asa ca reconventionala ..

[quote="scarabeu"]-[- - In anul 2000, in baza Legii 18/1991, de pe urma defunctului A, pe numele celor 6 copii (1,2,3,4,5,6) se elibereaza un Titlu de Proprietate asupra unor suprafete de teren (total 2,86 ha), respectiv: in extravilan( 27.300 mp) precum si asupra terenului intravilan (1300 mp) - aferent casei ce a facut obiectul succesiunii in 1978.

In anul 2000 copilul 6 (fiul risipitor), ramane fara casa si se instaleaza in casa parinteasca - cea care a facut obiectul succesiunii dupa A in 1978.

La dezbaterea succesiunii dupa 1, in masa succesorala nu trebuia inclusa si cota de 3/24 din bunurile care au apartinut lui A, cota care i-a revenit lui 1, in urma dezbaterii succesiunii dupa A precum si cota/parte teren conform Titlu de Proprietate eliberat ulterior dezbaterii succesiunii dupa A? Daca DA, ce se mai poate face acum Scarabeu


TP, da . Tot reconventionala, 3/24 nu prea cred.

Are relevanta faptul ca 6 a invocat posesia sa asupra casei, anexei si terenului intravilan. Scarabeu

Da.

kinga

Post by kinga » 12 Jun 2007, 10:20

AHO.. la 3/24 nu pot cere un supliment la certificatul de mostentior???
3/24 era in patrimoniu...la data decesului

s-a omis includerea in masa succesorala la dezbaterea succesiunii
ceilalti sunt renuntatori...

????

aho

Post by aho » 12 Jun 2007, 10:23

Nu prea mi-au reusit citatele dar asta este...
E o speta care necesita atentie si nu stiu daca am fost suficient de atent.
Pe scurt parerea mea . Cred c[ B nu a ramas cu nimic, asa c[ nu vad ce succesiune se va face pentru B.
Cu privire la TP, acesta poate fi inclus in masa de impartit,.
Raportul donatiilor trebuia cerut cand s-a facut succesiunea dupa A, dar ce teren a primit A in 1978 ?! Cred ca este acelasi ptr care s-a eliberat TP pe numele lui A sau s-a eliberat TP pe acel teren pe numele donatarului ?


Sper ca nu te-am incurcat mai tare ... :cafea:

aho

Post by aho » 12 Jun 2007, 10:28

kinga wrote:AHO.. la 3/24 nu pot cere un supliment la certificatul de mostentior???
3/24 era in patrimoniu...la data decesului

s-a omis includerea in masa succesorala la dezbaterea succesiunii
ceilalti sunt renuntatori...

???
Kinga, ma grabesc, si nu am fost prea atent, dar tot nu-s convins, s-ar putea sa ai dreptate.
Dar eu am inteles ca ceilalti au lasat sotiei defunctului 1 tot.

scarabeu

Post by scarabeu » 13 Jun 2007, 10:11

Sa le analizam punctual:
1.
AHO wrote:.....................mostenitorilor le-au revenit urmatoarele cote: Sotie supravietuitoare:6/24; copiii :cate 3/24); In 1985 decedeaza B. (Pana la aceasta data, nu s-a dezbatut succesiunea dupa B.)
Pai, ce i/a mai ramas lui B ???
6/24 +3x6/24 = 24 /24
In certificatul de mostenitor (dupa A) se precizeaza urmatoarele:
"I. Masa succesorala
a) Bunuri mobile : nu sunt au ramas;
b) Bunuri imobile: Suprafata de 250mp teren si cota de 1/2 parte indiviza din casa si anexe...Terenul l-a mostenit de la parinti iar casa si anexele le-a construit in timpul casatoriei. Restul de 1/2 parte di averea de mai sus ...formeaza cota de bun comun a sotului supravietuitor .
II. Mostenitori:
B - in calitate de sotie, cu cota legala de 6/24;
1, 2, 3, 4, 5, 6 - in calitate de fiice - fii, le revine cate o cota de 3/24..."


Credeti ca s-a impartit corect?

2.
AHO wrote:.....................Cu ocazia dezbaterii succesiunii nu s-a cerut raportul donatiilor (Copilul 4 a primit teren ca zestre)

Eventual se poate include in masa succesorala, a lui A sau B, dar pe 6 nu/l intereseaza, se pare, asa ca reconventionala ..
6 vrea casa, curtea si gradina In rest nu-l intereseaza cum se vor imparti celelalte bunuri. La acea zestre nu se gandeste nimeni. Eu am prins acest fir intr-o discutie si vreau sa -l valorific in favoarea celorlalti:mad: Problema e, daca mai pot cere acest lucru ulterior dezbaterii succesiunii dupa A.

3.
AHO wrote:...La dezbaterea succesiunii dupa 1, in masa succesorala nu trebuia inclusa si cota de 3/24 din bunurile care au apartinut lui A, cota care i-a revenit lui 1, in urma dezbaterii succesiunii dupa A precum si cota/parte teren conform Titlu de Proprietate eliberat ulterior dezbaterii succesiunii dupa A? Daca DA, ce se mai poate face acum

TP, da . Tot reconventionala, 3/24 nu prea cred.
De ce nu crezi? Asa cum a sesizat si kinga, cota de "3/24 era in patrimoniu...la data decesului", cum de altfel exista si acel Titlu de Proprietate asupra terenului - in care figura si 1 in calitate de mostenitor a lui B. Avand in vedere faptul ca anterior aparitiei Legii 18/1991 terenurile agricole nu erau in circuitul civil terenurile mentionate in TP puteau face obiectul succesiunii dupa A in 1978. Intr-adevar, sotia supravietuitoare a lui 1, nu are vocatie succesorala proprie la mostenirea lasata de socrul ei, insa ea poate mosteni prin retransmitere, prin "jocul" a doua mosteniri succesive, prin care, nora poate sa beneficieze de partea mostenita de sotul ei din patrimoniul socrului , fata de care ea nu are vocatie succesorala Am inteles ca exista o solutie data in acest sens de catre TJ Teleorman - Deci. Civ. 259/1993 9nu am aceasta Decizie)

4.
AHO wrote:...Are relevanta faptul ca 6 a invocat posesia sa asupra casei, anexei si terenului intravilan.
Da.

Ce DA?


5.
AHO wrote:...Cred c[ B nu a ramas cu nimic, asa ca nu vad ce succesiune se va face pentru B.
...

B - in calitate de sotie - cota legala de 6/24;

AHO wrote:...
Kinga, ma grabesc, si nu am fost prea atent, dar tot nu-s convins, s-ar putea sa ai dreptate.
Dar eu am inteles ca ceilalti au lasat sotiei defunctului 1 tot.

2,3,4,5, si 6 au renuntat la succesiune, iar sotia supravietuitoare are cota de 1/1 din masa succesorala. Numai ca, in masa succesorala - potrivit certificatului de mostenitor - nu au fost incluse :
- cota de 3/24 mostenita de sotul ei de la A
- cota parte indiviza teren conform TP

Dyana

Post by Dyana » 13 Jun 2007, 21:34

Buna seara,tuturor!Hm...draaaguta speta! :) Iata cum vad eu speta,dupa ce Scarabeu ne-a spus(intr-un tarziu)exact ce scrie in certificatul de mostenitor emis in urma dezbaterii succesiunii lui A,in 1978.1)E prescris raportul donatiilor dupa succesiunea lui A;2)Nu are relevanta ca 6 a avut posesia casei si curtii din 2000,caci se dezbatuse deja succesiunea lui A si oricum,a posedat doar din 2000;3)Se poate solicita prin cerere reconventionala partajarea terenului extravilan din titlul emis pe numele lui A,IN 2000;4)Prin reconventionala se poate cere se dezbaterea succesiunii lui B.Sigur ca a ramas de pe urma lui B cota de 6/24 ,pe care a cules-o ca sotie supravietuitoare a lui A si vazand si certificatul de mostenitor,in masa succesorala de pe urma lui B,intra si cota de 1/2 din casa si anexe :!: ,cota sa de contributie la dobandirea acestor bunuri,ce sunt bunuri comune.Doar terenul intravilan si terenul extravilan ,care este mostenirea lui A de la parintiii sai ,intra in cota de 1/1 in masa succesorala ramasa de pe urma lui A.5)Se va cere prin reconventionala si dezbaterea succesiunii lui 1,pentru cota de 3/24 ,pe care acesta a cules-o de la tatal sau, A si cota indiviza ce i se cuvine de pe urma lui A ,din terenul extravilan inscris in titlul de proprietate.La aceste bunuri vin in concurs Y sotia lui 1, si fratii lui 1.6)Vazand certificatul de mostenitor emis de pe urma lui A ,e adevarat ca nu sunt in regula cotele ,pentru ca 1/4 pentru B si 3/4:6 pentru 1-6 ,trebuiau calculate din 1/2 din casa si anexe.

Dyana

Post by Dyana » 13 Jun 2007, 21:41

Am si eu o curiozitate :o ce anume a donat A lui 4?Caci,ce a facut obiectul acestei donatii ,nu mai poate fi inclus in masa succesorala ,caci s-a prescris raportul donatiilor.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests