revocarea donatiei pentru neexecutarea sarcinii

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
lupica

revocarea donatiei pentru neexecutarea sarcinii

Post by lupica » 18 Feb 2006, 20:44

Z.S. a chemat in judecata pe R.S. ,fosta sa nora ,pentru a se dispune revocarea contractului de donatie incheiat la data de 06.05.1949 prin care reclamanta donase fiului ei ,in prezent decedat ,un imobil ,cu sarcina de a o intretine ,motivul fiind neindeplinirea sarcinilor impuse prin donatie ,de catre parata,sotia supravietuitoare a donatarului.
Actiunea a fost respinsa ,cu motivarea ca printr-o clauza existenta in contract ,donatoarea renuntase la facultatea de a cere revocarea donatiei in caz de neindeplinire a sarcinilor.

Se poate renunta la dreptul de a cere revocarea donatiei pentru neexecutarea sarcinii de care este afectata ?


P.S. In functie de raspuns va rog motivati de ce .

flaviusnet

Re: revocarea donatiei pentru neexecutarea sarcinii

Post by flaviusnet » 19 Feb 2006, 12:48

se poate,atat in mod excpres cat si tacit..in mod tacit,prin iertarea donatarului de sarcina impusa,atat din partea donatorului,cat si a succesorilor in drepturi.
dar chiar daca s-a stapulat renuntarea la dreptul de a cere revocarea,se poate exercita actiunea in realizarea obligatiei,deci in executarea obligatiei de a face.

lupica

Post by lupica » 19 Feb 2006, 16:44

Clauza existenta in contract este valabila sau este nula ?

norocel

Post by norocel » 19 Feb 2006, 17:49

Eu cred ca este valabila clauza.

lupica

Post by lupica » 19 Feb 2006, 18:37

Va rog sa motivati de ce .
Care este temeiul legal ?

flaviusnet

Post by flaviusnet » 19 Feb 2006, 18:43

lupica wrote:Va rog sa motivati de ce .
Care este temeiul legal ?
temei..principiul libertatii contractuale..si faptul ca normele respective sunt dispozitive..

SORINUTA

Re: revocarea donatiei pentru neexecutarea sarcinii

Post by SORINUTA » 23 Feb 2006, 08:11

In culegerea de spete a lui Raducan si Maravela este o speta identica in care se arata ca, clauza de renuntare este lovita de nulitate cand donatia este su sarcini. Daca nu ma insel, e speta nr. 21 din contracte

norocel

Post by norocel » 23 Feb 2006, 08:14

Poti reproduce exact solutia, ca sa intelegm si noi? :floare:

SORINUTA

revocarea donatiei pentru neexecutarea sarcinii

Post by SORINUTA » 23 Feb 2006, 08:47

[quote="Norocel"]Poti reproduce exact solutia, ca sa intelegm si noi? :floare:[/quote]

Se spune doar atat: clauza prin care se renunta la dreptul de a cere revocarea pentru neexecutarea sarcinii este lovita de nulitate cat timp avem in vedere o donatie cu sarcini si este valabila daca avem in vedere o donatie fara sarcina. Atat. fara motivare si eu nu am inteles de ce. :-(

norocel

Post by norocel » 23 Feb 2006, 09:01

Nu esti tu draguta sa reproduci si speta din cartea ta?
Cand ai timp... :kiss:

SORINUTA

revocarea donatiei pentru neexecutarea sarcinii

Post by SORINUTA » 23 Feb 2006, 10:09

[quote="Norocel"]Nu esti tu draguta sa reproduci si speta din cartea ta?
Cand ai timp... :kiss:[/quote]

Dupa servici o reproduc

SORINUTA

revocarea donatiei pentru neexecutarea sarcinii

Post by SORINUTA » 23 Feb 2006, 17:41

[quote="Norocel"]Nu esti tu draguta sa reproduci si speta din cartea ta?
Cand ai timp... :kiss:[/quote]

Speta 21 din Culegerea lui Raducanu si Maravela
La 10 martie 1997, TE a chemat-o in judecata pe OC, solicitand instantei anularea contractului de donatie cu sarcina de intretinere incheiat si autentificat la 14 septembrie 1994, intre reclamanta si fiul ei, defunctul OD, cu motivarea ca imobilul va profita si sotiei acestuia. In motivarea actiunii, TE arata ca de la moartea fiului ei, respectiv 12 octombrie 1996, sotia supravietuitoare a acestuia nu si-a mai respectat obligatia de intretinere stipulata de donatie.
Parata s-a aparat, invocand faptul ca in actul de donatie exista o clauza prin care TE a renuntat la revocarea donatiei in caz de neindeplinire a obligatiilor de intretinere de catre donator.

Printre altele, se intreaba: se poate renunta la dreptul de a cere revocarea donatiei pt. neexecutarea sarcinii de care este afectata?

Raspunsul din carte este: clauza de renuntare din contract este nula atata timp cat avem in vedere o donatie cu sarcina; per a contrario, o atare renuntare poate privi o donatie pura si simpla

norocel

Post by norocel » 23 Feb 2006, 17:58

Da, este aceeasi speta.
Nu inteleg de ce ar fi nula renuntarea la sarcina.
Daca se renunta la sarcina atunci donatia va fi pura si simpla.
O sa ma mai gandesc.

norocel

Post by norocel » 24 Feb 2006, 16:29

M-am gandit dar tot n-am inteles.
Dau cafele... :cafea: :cafea: :cafea: ... si flori... :floare: :floare: :floare: ... poate imi spune totusi cineva... :(

mariusms

Post by mariusms » 24 Feb 2006, 17:20

Renuntarea la revocare este nula absolut. Se incalca ordinea publica. Prin aceasta renuntare se eludeaza dreptul partilor garantat de Constitutie si parca si de CEDO :grin: de a se adresa instantei. Acest drept nu poate fi ingradit de lege (pana la urma si contractul este lege pentru parti, potrivit legii).
Aaaaaaaaa, ca i se pune pata cuiva sa faca pe donatorul pur si simplu, este cu totul altceva. :grin:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 12 guests