contestare infiintare asociatie de proprietari

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
almaparens

contestare infiintare asociatie de proprietari

Post by almaparens » 23 Feb 2006, 16:21

Va cer un sfat.
Cazul se prezinta in felul urmator: intr-un bloc s-a infiintat o asociatie de proprietari pe tot blocul : 3 scari - 48 apartamente.
Ulterior, scara 1, fara sa anunte asociatia mare, fara sa stie nimeni nimic s-a constituit in asociatie separata de proprietari.
Stiu ca dreptul la libera asociere nu poate fi ingradit dar de asemenea mai stiu ca la constituirea lor ar fi trebuit sa aiba acordul asociatiei mari referitor la impartirea partilor comune, acest proces verbal fiind obligatoriu. Mai trebuia de asemenea si un acord de asociere la fel de obligatoriu intre asociatia pe tot blocul si asociatia scarii 1 in ce priveste contractele si platile care se fac la furnizorii de utilitati care nu pot fi impartiti pe scari (cum ar fi Apa nova sau RADET). Si totusi au obtinut o hotarare judecatoreasca de infiintare.
Si mai stiu ca mai intai scara 1 ar fi trebuit sa ceara iesirea mai intai din asociatia mare lucru pe care nu l-au facut nici acum la ora actuala figurand simultan ca membri ai celor doua asociatii.
Asociatia mama a contestat in instanta infiintarea asociatiei de pe scara 1.
Ce sanse de reusita are?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 47 guests