din nou despre uzucapiune

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Cronos

din nou despre uzucapiune

Post by Cronos » 23 Dec 2005, 14:46

am o nelamurire, care poate parea ridicola, dar oricum, trebuie sa ma clarific...despre ce e vorba...uzucapiunea in sistemul CF se aplica conform D-L 155/1938, iar cea din C.Civ. in celelalte zone, nu? Ideea e ca prin Legea 7/1996, in masura finalizarii lucrarilor de cadastru general si a registrelor de publicitate imobiliara de pe teritoriul unei ua-t (lucru realizat la ora actuala intr-o prea mica masura - nesemnificativa, as zice eu) se abroga dispozitiile DL 115/1938....atunci, exista vreun motiv, 8O ca eu nu-l gasesc, pentru care ar fi aplicabila uzucapiunea din C.civ. pe teritoriile unde sistemul de publicitate imobiliara se realizeaza prin CF-uri? :?:
Merci anticipat de raspunsuri si Sarbatori Frumoase!
:lol:

ainsof

Post by ainsof » 28 Dec 2005, 07:36

Exista si proprietati extratabulare.

alrofa

Post by alrofa » 04 Jan 2006, 10:36

va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema:
- strabunicul a cumparat un teren in 1910, s-a intabualat in CF si a fost proprietarul terenului pana in 1929 cand a murit. la acest moment tot el este proprietar tabular.
- dupa moartea strabunicului terenul a fost folosit de strabunica si cei trei copii ai sai(bunicul si doua surori ale sale).
- din 1936 sau 1937, dupa ce s-a casatorit bunicul, a primit acest teren(ca zestre), pe care l-a folosit cu titlu de proprietar (posesie exclusiva, publica, continua, netulburat si neintrerupta, cu buna credinta) pana in 1980 cand a murit, dar nu a dezbatut succesiunea dupa strabunicul pentru a se intabula.
- din 1980 (mai exact 8 ianuarei) acest teren a fost folosit de catre tata, ca unic mostenitor al bunicului, in aceleasi conditii ca si bunciul. de altfel tot tata este cel care are posesia exclusiva asupra acestui teren si astazi.
Anul acesta am incercat sa dezbat succesiunea (mai exact tata) pentru acest teren, dar a fost imposibil sa-i aduc la notar pe toti copii celor doua surori ale bunicului (una a avut 8 copii, iar cealalta 4 copii dintre care unul este decedat si are la randul sau doi copii + sotie supravietuitoare) si sincer m-a cam saturat sa ma tot rog de ei sa vina la notar. Mentionez ca toti au declarat ca ei nu au nici o pretentie aupra terenului, dar ca nu au timp sa vina la notar.
Intrebarile mele sunt:
1. Pot introduce actiune prin care sa solicit instantei constatarea dobandirii dreptului de proprietate de catre bunicul in temeiul art. 28 din Lg. 115/1938, uzucapiunea operand in perioada 1947 - 1967?
2. Daca da atunci trebuie sa fac expertiza, in cadrul procesului, prin care sa fie identificat terenul?(am de la primaria localitatii o adeverinta in care terenul este identificat cu nr. de CF si nr de top si in care se spune ca terenul este in extravilan).
3. Ce alte probe ar trebui sa mai aduc in afara martorilor si a adeverintei de mai sus?
4. Daca se admite actiunea cine va fi cel intabulat in baza sentintei?

Va multumesc foarte mult.
Sper ca nu v-ati plictisit citind mesajul.

sscatalin

Post by sscatalin » 04 Jan 2006, 11:11

alrofa wrote:va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema:
- strabunicul a cumparat un teren in 1910, s-a intabualat in CF si a fost proprietarul terenului pana in 1929 cand a murit. la acest moment tot el este proprietar tabular.
- dupa moartea strabunicului terenul a fost folosit de strabunica si cei trei copii ai sai(bunicul si doua surori ale sale).
- din 1936 sau 1937, dupa ce s-a casatorit bunicul, a primit acest teren(ca zestre), pe care l-a folosit cu titlu de proprietar (posesie exclusiva, publica, continua, netulburat si neintrerupta, cu buna credinta) pana in 1980 cand a murit, dar nu a dezbatut succesiunea dupa strabunicul pentru a se intabula.
- din 1980 (mai exact 8 ianuarei) acest teren a fost folosit de catre tata, ca unic mostenitor al bunicului, in aceleasi conditii ca si bunciul. de altfel tot tata este cel care are posesia exclusiva asupra acestui teren si astazi.
Anul acesta am incercat sa dezbat succesiunea (mai exact tata) pentru acest teren, dar a fost imposibil sa-i aduc la notar pe toti copii celor doua surori ale bunicului (una a avut 8 copii, iar cealalta 4 copii dintre care unul este decedat si are la randul sau doi copii + sotie supravietuitoare) si sincer m-a cam saturat sa ma tot rog de ei sa vina la notar. Mentionez ca toti au declarat ca ei nu au nici o pretentie aupra terenului, dar ca nu au timp sa vina la notar.
Intrebarile mele sunt:
1. Pot introduce actiune prin care sa solicit instantei constatarea dobandirii dreptului de proprietate de catre bunicul in temeiul art. 28 din Lg. 115/1938, uzucapiunea operand in perioada 1947 - 1967?
2. Daca da atunci trebuie sa fac expertiza, in cadrul procesului, prin care sa fie identificat terenul?(am de la primaria localitatii o adeverinta in care terenul este identificat cu nr. de CF si nr de top si in care se spune ca terenul este in extravilan).
3. Ce alte probe ar trebui sa mai aduc in afara martorilor si a adeverintei de mai sus?
4. Daca se admite actiunea cine va fi cel intabulat in baza sentintei?

Va multumesc foarte mult.
Sper ca nu v-ati plictisit citind mesajul.
nu poti cere constatarea uzucaparii de catre bunicul tau decat daca bunicul tau traieste (ceea ce parca nu era cazul). poti cere uzucapiunea pentru tatal tau si pentru ca nu are titlu, ceri o jonctiune a posesiilor si constatarea uzucapiunii pe 30 de ani. exista riscul ca ceilalti sa fie introdusi in cauza de catre instanta ca intervenienti in nume propriu. daca n-au interese, n-au decat sa faca o intampinare si s-o transmita cu posta la judecatorie in care intampinare sa arate negru pe alb ca nu inteleg sa se opuna la actiunea tatalui tau. expertiza e necesara in toate uzucapiunile pentru o corecta identificare a imobilului si o corecta evaluare a lui - asta intereseaza consiliul local in stabilirea impozitelor. martorii sunt necesari - 2 de preferat, si adeverinta din care sa reiasa ca tatal tau a achitat impozitele pentru imobil. in urma admiterii actiunii, in cartea funciara va fi inscris tatal tau. atentie, actiunea se timbreaza la valoare. mai intai vei timbra la cat evaluezi tu imobilul, dar in urma raporului de expertiza instanta poate cere suplimentarea taxei de timbru. cam asta ar fi...

sscatalin

Re: din nou despre uzucapiune

Post by sscatalin » 04 Jan 2006, 11:15

Cronos wrote:am o nelamurire, care poate parea ridicola, dar oricum, trebuie sa ma clarific...despre ce e vorba...uzucapiunea in sistemul CF se aplica conform D-L 155/1938, iar cea din C.Civ. in celelalte zone, nu? Ideea e ca prin Legea 7/1996, in masura finalizarii lucrarilor de cadastru general si a registrelor de publicitate imobiliara de pe teritoriul unei ua-t (lucru realizat la ora actuala intr-o prea mica masura - nesemnificativa, as zice eu) se abroga dispozitiile DL 115/1938....atunci, exista vreun motiv, 8O ca eu nu-l gasesc, pentru care ar fi aplicabila uzucapiunea din C.civ. pe teritoriile unde sistemul de publicitate imobiliara se realizeaza prin CF-uri? :?:
Merci anticipat de raspunsuri si Sarbatori Frumoase!
:lol:
prevederile legate de uzucapiunea in sistem cf au fost abrogate, astfel ca pe intregul teritoriu al romaniei actuale sunt aplicabile doar prevederile uzucapiunii prevazute de c.civ. nelamurirea ta poate fi rezolvata mai in detaliu daca vei lua un manual de drepturi reale al lui liviu pop. acolo sunt prezentate aspecte legate de formele uzucapiunii, cat si de aplicabilitatea lor in prezent. bafta.

alrofa

Post by alrofa » 04 Jan 2006, 11:28

eu stiu ca in perioada 1974 - 1989 nu a putut opera uzucapiunea din cauza legilor 58/1974 si 59/1974, deci n-am cum cere jonctiunea posesiilor.

sscatalin

Post by sscatalin » 04 Jan 2006, 11:32

alrofa wrote:eu stiu ca in perioada 1974 - 1989 nu a putut opera uzucapiunea din cauza legilor 58/1974 si 59/1974, deci n-am cum cere jonctiunea posesiilor.
imi pare rau, dar esti in eroare. terenurile au fost scoase din circuitul civil, dar numai in ceea ce privea instrainarea intre vii. ele putea fi mostenite. asta pe de o parte. pe de alta parte din 98 incoace practica instantelor este constanta in a admite faptul ca uzucapiunea a operat si in acea perioada mentionata de tine. ca atare invoca linistita toate cele pe care ti le-am spus mai sus! daca ai nevoie de practica iti pot trimite garla!

alrofa

Post by alrofa » 04 Jan 2006, 11:39

chiar te rog frumos sa-mi trimiti. iti multumesc.

sscatalin

Post by sscatalin » 04 Jan 2006, 11:46

alrofa wrote:chiar te rog frumos sa-mi trimiti. iti multumesc.
pe ce adresa?

alrofa

Post by alrofa » 04 Jan 2006, 12:11

nu imi poti trimite aici la mesaje private?

sscatalin

Post by sscatalin » 04 Jan 2006, 12:24

alrofa wrote:nu imi poti trimite aici la mesaje private?
pai vrei practica sau motivari?
practica presupune sa-ti trimit copii de pe seninte si decizii. motivarea presupune sa-ti transcriu eu cum a justificat instanta. daca vrei asa ceva trebuie sa astepti un pic pana ma mai eliberez de saricini. pana atunci iti recomand si tie ultima varianta la pop si la filipescu din drepturile reale si cartea lui valeriu stoica de la humanitas despre drepturile reale. gasesti acolo justificari. de asemenea cauta in revista dreptul, anii 97-99 articolele semnate de dan tudorache( era judecator pe vremea aia) si mona maria pivniceru. ei au fost printre primii care au admis astfel de actiuni si le-au si justificat cum trebuie.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests