480 C civ si legile proprietatii

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
danutza

480 C civ si legile proprietatii

Post by danutza » 21 Oct 2005, 14:46

pana acum am urmatoarele date:

X - pers fizica - da in judecata pe Y - pers jur - pentru ca, prin hot ce o va pronunta, instanta
- sa oblige pe Y, in temeiul art. 480 C civ, sa-i lase in deplina propr si linistita posesie terenul in suprafata de, sa zicem, 4000 mp, situat in [...], str. [...], FARA NUMAR (chiar asa scrie!);
- sa oblige pe Y sa demoleze constructiile existente pe acel teren sau sa fie X imputernicit sa le ridice pe socoteala lui Y;
- + ch de jud.

arata X in cerere ca a facut notificare pe L 10, cerand bani
[si chiar a facut! notif a fost trimisa catre prefectura; prefectura a trimis-o la primarie; primaria la Y, iar Y la apaps (Y fiind privatizata de apaps); adaug aici ca X a facut si cerere pe L 18 si i s-a respins pentru ca, motiveza comisia de aplicare a L 18, pdop, X nu a facut dovada celor sustinute, iar pdap terenul pretins este partial afectat de investitii (e o strada), iar partial apartine lui Y]

din certif de mosten al lui X rezulta ca ar fi mostenit ceva teren - faneata la mom preluarii de catre stat, dar nu ma prind pe unde era terenul acela (strada [...] fara numar, zice el in actiunea in revendicare, iar in certif de mosten apar niste limite, dar tot nu ma prind daca exista identitate intre terenul din certif si cel din cererea in revendicare); nu a atasat nici un fel de schite topo, nici vechi, nici noi

mai depune X la dosar o hot jud ce consfinteste invoiala celor doi frati (X+fratele sau), prin care cei doi frati impart o suprafata de 5000 mp, in baza aceluiasi certif de mostenitor care zicea de 4000; conform tranxactiei, X ramane cu terenul pe care - zice in tranzactie - il primeste in plina proprietate si posesie, teren pe care acum il vrea de la Y 8O ; hot jud e def si irevoc, fiind atasata la cererea de revendicare

eu sunt Y

cum ma apar? exceptii ceva, ca sa nu intru in fond??

mai intai, am urm intrebari:

1. cum imi dau seama daca terenul facea sau nu obiectul L 18? daca ar fi asa, atunci as invoca art. 8 din L 10; dar ce ma fac ca el a invocat drept temei legal art. 480 C civ :roll:
2. cum as putea sa aflu daca terenul a fost preluat cu titlu sau fara?

:roll: :? :?

serafim

Post by serafim » 21 Oct 2005, 23:54

extras C.F. nu ai ??? in ce zona esti ???
terenul cum a fost primit de la Apaps ? Mai multe detalii te rog :oops:

danutza

Post by danutza » 24 Oct 2005, 08:11

am extras CF; terenul cu pricina este in sud si a fost dobandit pe L 15/90 si HG 834/1991;

spune-mi, te rog, ce alte detalii iti ma pot da?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 24 Oct 2005, 13:27

Exceptii ce pot fi invocate:

1. Sa evalueze terenul si sa timbreze la valoare, actiunea nu este scutita de taxa de timbru caci este revendicare pe dreptul comun si nu de la stat ci de la o persoana privata (fizica sau juridica nu conteaza)

2. i s-a raspuns pe la notificarea pe Legea 10? ca daca nu a rimit inca un raspuns trebuie sa faca dovada ca a suspendat macar procedura in fata comisiei de aplicare, altminteri actiunea este inadmisibila, nu poate cere si despagubiri de la stat si terenul de la tine.

danutza

Post by danutza » 24 Oct 2005, 16:12

multumesc, attorney, in special pt. pct. 2!

X a fixat o val. si a timbrat; nu cat trebuia, dar a timbrat ceva; voi ridica si aceasta problema in intampinare;

oricum, tot prin intampinare o sa cer ca X sa faca dovada calitatii procesuale (active si, respectiv, pasive); din actele primite impreuna cu citatia, nu-mi pot da seama daca terenul pretins e la soc com Y sau nu;

m-am gandit si eu la apaps; ca doar eu i-am trimis notif primita, insa tot incerc sa aflu de la apaps ce au decis ei; n-am reusit inca; poate maine;

ma mai gandesc si ca as putea sa chem in garantie si primaria (caci X spune ca primaria i-ar fi comunicat ca pe o parte din terenul pretins ar fi o strada), si apaps-ul, avand in vedere noile modificari ale fostului art. 27 din L 10; ma refer aici la faptul ca, inainte de L 247, la fps/apaps/avas se trimiteau notif in cazul imobilelor preluate "cu titlu valabil"; insa actualul art. 29 nu mai face aceasta distinctie (cu/fara titlu valabil), ci zice:
"Art. 29. - (1) Pentru imobilele evidentiate in patrimoniul unor societati comerciale privatizate, altele decat cele prevazute la art. 21 alin. (1) si (2), persoanele indreptatite au dreptul la despagubiri in conditiile legii speciale privind regimul de stabilire si plata a despagubirilor aferente imobilelor preluate in mod abuziv, corespunzatoare valorii de piata a imobilelor solicitate.
(2) Dispozitiile alin. (1) sunt aplicabile si in cazul in care imobilele au fost instrainate.
(3) In situatia imobilelor prevazute la alin. (1) si (2), masurile reparatorii in echivalent se propun de catre institutia publica care efectueaza sau, dupa caz, a efectuat privatizarea, dispozitiile art. 26 alin. (1) fiind aplicabile in mod corespunzator. "

prin urmare, chiar daca temeiul legal al cererii formulate de X este art. 480 C civ, eu o sa fac legatura cu L 18, L 10 etc.

voi invoca si inadmisibilitatea pt ca terenul era fanete la data preluarii, deci era agricol; in plus, X nu a atacat hotararea comisiei de punere in aplicare a L 18

cred ca X a facut cereri si notificari pe fiecare lege in parte;

nu-i pe gustul meu si nici pe stilul meu sa scriu vrute si nevrute prin hartiile adresate instantelor si, mai ales, neargumentate cu texte de lege, dar de data asta....
poate mai descopar ceva prin deciziile inaltei curti si poate ma mai luminez;
ma mai gandesc si cu chemarea in garantie...

voi ce ziceti? ce-ati face?

danutza

Post by danutza » 28 Oct 2005, 11:25

voi ce ziceti? ce ati face? :-(

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests