o solutie ptr.mostenitori

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
dn_ghrgh

o solutie ptr.mostenitori

Post by dn_ghrgh » 04 Dec 2005, 22:07

Buna seara,am si eu o problema din care vreau sa ies fara cearta.Am mult de povestit dar sper sa aveti rabdare.
Pai, sa incep...Bunicii din partea tatei a avut 3 copii:tata,un frate si o sora mai mare care SA casatorit iar bunicul i-a dat 2 pogoane de pamant.Acum nu mai recunoaste si eu as vrea sa stiu cum pot dovedi aceasta.Celalalt frate al tatei a ramas in casa batraneasca sa locuiasca cu bunicii pana acum 3 ani cand a murit si bunicul iar bunica cu 4 ani inainte.Tata a primit de la bunicul un loc de casa si ptr ca bunicul avea un loc cu vita de vie l-aimpartit bunicul in 2 parti,una tata si una bunicul cu fratele tatei.Nu stiu daca surorii tatei i-a mai dat bunicul ceva ptr ca ea nu recunoaste acum nici cele 2 pogoane .Acum tre sa spun ca mama a decedat in n86 iar tata in n89 in urma lui ramanand 3 copii de7,18 19ani.CEl de 7 ani a ajuns la casa de copii.Iar noi ne-am descurcat destul de onorabil fara niciun ajutor di partea neamurilor ,ba din contra la cativa ani dupa moartea tatei am fost informati ca unchiul si bunicul s-au dus cu un clientsa vada casa ptr ca vor s-o vanda.Casa nu era parasita noi ne ocupam sa fie arat in curte ,sa dam cu var la casa,etc gandindu-ne ca intr-o zi cel mai mic dintre frati poate se muta in ea.V-am spus ca vroia sa o vanda (nu a reusit)ca sa fie clar ce fel de oameni sunt.In casa nu s-a mutat fratele mic(caruia i-a dat o fundatie o garsoniera )ci celalalt ,acum 6 ani.
Acum 2 zile fatele si sora tatei ne-a somat sa mergem sa semnam la notar ca nu avem pretentie la nimic din ce a apartinut bunicilor ca sa poata unchiul sa scoata banii de pe 2 actiunii pe care le aveau bunicii la nu stiu ce"SIF"
Acum, noi daca semnam ,terenul pe care este casa tatei si unde locuieste fratele cu sotia si 2 copii apartinand bunicului, in momentul in care semnam ca sa poa sa vanda actiunile unchiul nu ramanem fara dreptul asupra lui?
Noi i-am spus sa mai astepte putin sa ne interesam cum e mai bine.Nu vrea si e foarte recalcitrant.
Ce trebuie sa stiu cand mergem la notar?

sechmet

Post by sechmet » 05 Dec 2005, 08:42

Nu ai spus nimic despre vreun certificat de mostenitor.
Cred ca nu s-a dezbatut succesiunea asa ca este posibil sa va cheme la notar exact pentru asta.
Daca semnati ca nu aveti nici o pretentie la auccesiune inseamna ca renuntati la orice bunuri din masa succesorala.
Eu va recomand sa nu semnati nimic la notar pentru ca va poate pacali.
Cand o sa aveti posibilitati materiale ar fi bine sa faceti dezbaterea succesiunii si daca terenul despre care vorbesti este in CF pe numele bunicilor atunci va intra in masa succesorala si se va imparti.

defectu

Post by defectu » 05 Dec 2005, 13:26

In concurs cu fratele si sora tatalui dvs. aveti dreptul la 1/3 din masa succesorala (din toata mostenirea). Altfel spus, partea din masa succesorala care ar fi revenit tatalui dvs daca ar fi fost in viata, vi se cuvine voua (copiilor).
Asa ca, nu vad de ce sa semnati ca nu aveti pretentii la nimic. b]
Trebuie vazut daca terenul pentru casa voastra intra in masa succesorala
Oricum, unchiul si matusa voastra se supun raportului donatiilor.
Mai trebuie lamurite unele aspecte:
Cine figureaza in CF .
Sub ce forma a primit tatal dvs terenul pt casa. Exista un act in acest sens?
Aveti un act de proprietate asupra casei, sau o hotarare judecatoreasca definitiva prin care se constata dreptul de proprietate asupra imobilului? Cine plateste impozitul pe casa?
Nu cunosc detalii si de aceea nu-mi permit sa-ti dau sfaturi.

dn_ghrgh

Post by dn_ghrgh » 06 Dec 2005, 14:08

Va multumesc ptr.raspuns dar pentru o perioada cel putin i-am potolit pe cei 2.Noi, inainte de a merge la notar am intrat la un avocat,am prezentat ceva acte ca sa vedem exact ce am avea de pierdut daca procedam cum vrea unchiul.Si astfel am aflat ca bunicul nu era trecut in acte ca proprietar pe casa tatei.Nu stiu daca v-am spus dar a fost in casa fratelui si l-a amenintat ca daca nu ii semnam are si el dreptul la casa noastra si ne ia si via .Ei si acum am aflat nu numai ca nu poa sa faca acest lucru dimpotriva noi putem sa avem pretentii la casa unde el locuieste acum(casa bunicului.Asa ca a fost baiat "gigel"ba chiar a dat si cateva lacrimi cat am stat eu si fratii la avocat .El a stat cu cumnata afara si a intrebat "De ce facem noi lucruri de genul acesta?CE, vrem sa mergem sa ne judece altii?Sa ne facem noi dreptate"In final n-am uitat sa-i amintesc ca am putea sa avem pretentie la casa bunicului dar....NU NE INTERESEAZA.AM invatat ca lucrul facut de tine e mai valoros decat luat "de-a moca"sau sa te certi cu toate neamurile ptr el.Oricum pana rezolvam probl. suntem pe pozitii.
VA multumesc inca odata si daca mai intervine ceva va anunt .

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 37 guests