amenda

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
gmihaela

amenda

Post by gmihaela » 24 Feb 2004, 17:07

In ce conditii un judecator poate sa-ti dea amenda intr-un proces civil?
Pe scurt cineva m-a dat in judecata pe nedrept..(e o poveste lunga), eu nu mi-am luat avocat, am facut intampinare la proces cu acte doveditoare, dar in timpul procesului nimeni nu s-a uitat pe ce am scris si nu m-a lasat nici sa vorbesc (sa ma apar), iar in momentul cand am cerut sa trimita expert la fata locului, judecatoarea a inceput sa tipe ca stie sa-si faca meseria, si m-a amendat cu 2 milioane lei.

Ce pot face?
multumesc

alx_free

Post by alx_free » 30 Apr 2004, 11:48


nu sunt sigur dar cred ca o poti contesta in contencios administrativ.
L29/1990
Art 1 oricine se considera vatamat in dr. sale .....

mai sigur e sa intrebi si pe altii, eu sunt abia la anul 2

Scorpion

Post by Scorpion » 30 Apr 2004, 20:29

Vezi art. 108.1 - 108.5 C.pr.civ. amenda d care vb s-a dispus printr-o incheiere executorie a juecatorului. IUmpotriva acestei incheieri se poate face numai cerere de reexaminare prin care solicitati sa se revina asupra amenzii sau sa se dispuna reducerea acesteia! Oricum porin incheierea de care am vorbit se retine fapta savarsita. Cererea de reexaminare trebuie motivata si se face in termen de 15 zile de la data la care vi s-a aplicat, dvs. fiind prezenta in instanta. Cererea se solutioneaza in camera de consiliu de catre instanta sau de presedintele acesteia pronuntandu-se o incheiere irevocabila! Asta ca sa nu mai platiti amenda. Ca...........nu ar rost sunt sigur sa ne gandim la chestii cu pedepse penale! :)
Adi

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests