certificat atestare dr. prop.

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
excalibur

certificat atestare dr. prop.

Post by excalibur » 27 Aug 2005, 12:15

O societate comerciala cu capital de stat a intocmit documentatia pentru obtinerea certificatului de atestare a dr. de prop pentru un teren pe care il avea in administrare.
In documentatie a existat si PV de vecinatati semnat de toti vecinii.
Dupa obtinerea certificatului (in care terenul nu este identificat cu nr. topo si CF) face documentatia pentru identificare topografica si apoi incearca sa se intabuleze in CF, dar este refuzata pe motiv ca in CF figureaza proprietari persoane fizice.
Este legal acest refuz daca proprietarii din CF sunt antecesorii celor care au semnat procesul-verbal de vecinatati?

excalibur

Post by excalibur » 29 Aug 2005, 14:03

Nici o parere? :-( :-( :-(

denominatus

Re: certificat atestare dr. prop.

Post by denominatus » 29 Aug 2005, 14:39

Vrem detalii...
Cum adica sunt antecesorii? Mostenitori? Cumparatori?

Cum poti intepreta PV semnat de vecini?

Care e temeiul certificatului tau de atestare a dr de propr?
Cum s-a emis certificatul asta daca proprietari erau altii?
A fost vreo expropriere la mijloc?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 29 Aug 2005, 15:01

recunosc ca nici eu nu inteleg mare lucru.
ce legatura are faptul ca vecinii au semnat un proces verbal de vecinatati cu faptul ca in CF figureaza ca proprietari persoane fizice?
Unde se afla terenul? in sistemul din tot ardealul inscrierea in CF avea efect constitutiv de drepturi si nu numai de opozabilitate asa ca ar putea fi interesant. SC avea in administrare terenul proprietatea cui?
Cum a iesit unul din proprietatea persoanelor fizice trecute in CF?

excalibur

Post by excalibur » 30 Aug 2005, 08:21

Raspunsuri:

-Referitor la antecesori: Societatile comerciale cu capital de stat pot obtine certificat de atestare a dreptului de proprietate pentru terenurile pe care le-au avut inadministrare, daca intocmesc o documentatie conform HG 834/1991, in care este inclus si un PV de vecinatati.
Acest proces verbal trebui esemnat de cei care se invecineaza cu parcela pentru care s-au facut masuratori topografice pentru obtinerea certificatului.
HG nr. 834/1991 nu cere identificarea topografica si parcela se stabileste in functie de cat a ocupat respectiva societate.
Vecini acestei parcele, sunt de regula fostii proprietari de CF sau antecesorii lor adica proprietarii inscrisi in CF au murit si au mostenitori care au mostenit terenurile libere din vecinatatea parcelei respective).
In speta mea aceste persoane au semnat procesul-verbal de vecinatati.

-Cum interpretez PV de vecinatati?
Dupa HG 834/1991 acesta este actul care dupa ce este semnat de vecini, de OCOTA si de primarie, stabileste delimitarea noii parcele.

- Temeiul: Legea nr. 15/1990 si GH nr. 834/1991

- Cum s-a emis certificatul asta daca proprietari erau altii?
Pentru ca HG nr. 834/1991 nu cere identificare dupa nr. topo si CF asa ca afli numai dupa ce obtii certificatul ca in CF sunt alti propriietari.

- Nu a fost expropriere;
-Nu stiu cum a iesit terenul din proprietatea persoanelor fizice dar este probabil sa fi iesit prin prescriptia aia instantanee (nu stiu acum numarul decretului, dar terenurile care erau parasite, la data respectiva, prin 1966, au trecut toate in proprietatea statului care le-a dat in administrare intreprinderilor de stat)
-este in zona Ardealului


Am raspuns, acum astept ajutooooooooooooooooooooooooooor! :-( :-( :-(

denominatus

Post by denominatus » 30 Aug 2005, 09:07

Pai fa bien si afla despre decretul ala din 66, daca exista si daca ti se aplica.

Pe urma, daca nu te deranjeaza, asteapta uzucapiunea scurta :grin:
Asta e cea mai comoda rezolvare. :-D

Oricum, daca vrei sa faci loc liber in CF ca sa-ti intre tie dreptul, tre sa lucri sa afli cum a iesit din proprietatea celor actualmente inscrisi acolo, sa faci actiune in prestatie tabulara sa-i radiezi, sau sa te judeci direct cu ei... daca ai cu ce...

Ai verificat rolul fiscal (cu rol informativ)?

excalibur

Post by excalibur » 30 Aug 2005, 09:13

In documentatia pentru obtinerea certificatului este inclusa si dovada ca societatea a platit impozit pe teren

denominatus

Post by denominatus » 30 Aug 2005, 09:46

De cand ai platit impozitele, tu, societatea?
Daca poti face dovada ca platesti impozitele de mult, si iei in calcul ca impozitul incumba proprietarului, cred ca poti incerca sa folosesti chestia asta.

Uzucapine lunga, de 30, merge? Ca n-ai nevoie de just titlu....

excalibur

Post by excalibur » 30 Aug 2005, 10:24

Asta ar fi deja un alt temei pentru dobandirea proprietatii.
Pe mine ma interesa problema cu certificatul de atestare a dreptului de proprietate.

danutza

Post by danutza » 30 Aug 2005, 11:24

excalibur,

cum adica ti s-a refuzat intabularea? ai deja incheiere de respingere?

ps: :mrgreen: stiu ca iti datorez un raspuns in legatura cu cerif fiscal necesar la extras (stii tu spetza sofiei in topicul postat de croc); am ceva, dar mai caut

excalibur

Post by excalibur » 30 Aug 2005, 11:28

Daca aveam inchiere de respingere atacam :mrgreen: , dar deocamdata doar este in lucru dosarul.
Astept ce ai promis!

danutza

Post by danutza » 30 Aug 2005, 11:34

nu au motive sa-ti respinga intabularea

argumentele mele le stii deja, pentru ca eu am scris ce si cum se intampla in astfel de cazuri

excalibur

Post by excalibur » 30 Aug 2005, 12:28

danutza wrote:nu au motive sa-ti respinga intabularea

argumentele mele le stii deja, pentru ca eu am scris ce si cum se intampla in astfel de cazuri
Problema este ca eu cred ca au!
Nu pot fi subiectiv doar pentru ca este problema mea.
Inainte cand nu se prea cunosteau legile pe la CF am vazut multe intabulari ciudate dar acum deja sunt profesionisti .
Tu am inteles ca esti dintr-o zona unde abia recent au inceput sa functioneze Birourile de CF, iar inainte publicitatea se facea prin registre.
Diferenta este ca in zonele in care s-a aplicat Decretul nr. 115/1938 inscrierile in CF aveau efect constitutiv de drepturi si nu era permis nici inainte si nu este permis nici in prezent sa se faca intabulari sarind peste un proprietar.

danutza

Post by danutza » 30 Aug 2005, 17:38

Excalibur wrote: Tu am inteles ca esti dintr-o zona unde abia recent au inceput sa functioneze Birourile de CF, iar inainte publicitatea se facea prin registre.
asa este

sper sa am putin timp sa citesc si decretul acela pentru a putea sa fac coroborarile de rigoare intre minunatele multe acte normative pe care le aveam

aho

Post by aho » 30 Aug 2005, 17:49

Si eu cred ca se respinge desi si eu mi-am intabulat certificatul peste altul tabular cu v.c.
Poate te-ar ajuta o actiune in compararea titlurilor, poate totusi titlul tau este mai puternic.

vezi si dec. c.c. 151/2005, m.o. 444/2005

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 26 guests