calcul termen prescriptie D 167/1958

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
excalibur

calcul termen prescriptie D 167/1958

Post by excalibur » 22 Aug 2005, 07:04

Se incheie un act in 6 august 2000 si termenul de prescriptie este de 3 ani.
Cererea de chemare in judecata depusa la posta in 7 august 2003 mai este in termen sau nu?

kinga

Post by kinga » 22 Aug 2005, 07:35

Art. 101 al.3 C.pr.civ
" Termenele statornicite pe ani, luni sau saptamani se sfarsesc in ziua anului, lunii sau saptamanii corespunzatoare zilei de plecare."coroborat cu al.1 " Termenele se inteleg pe zile libere, neintrand in socoteala nici ziua cand a inceput, nici ziua cand s-a sfarsit termenul"

excalibur

Post by excalibur » 22 Aug 2005, 07:48

Am citit o speta in care spune ca termenul de prescriptie este de drept material si nu procedural si nu se aplica prevederile din procedura civila.
Si m-am incurcat :-(
Nu mai stiu sa calculez termenul de prescriptie :-(

kinga

Post by kinga » 22 Aug 2005, 07:55

Frumoasa speta.... si atunci ce se aplica...?????
Eu din cate stiu (poate sunt prea mediocra) numai in C.pr.civ. este reglementata modalitatea de calcul al termenelor.

croc

Post by croc » 22 Aug 2005, 07:55

eu nu stiu o alta regula de calcul a termenelor in afara celor din procedura;

este interesant subiectul, poate ne ajuta cineva! :(

aho

Post by aho » 22 Aug 2005, 08:38

croc wrote:eu nu stiu o alta regula de calcul a termenelor in afara celor din procedura;

este interesant subiectul, poate ne ajuta cineva! :(
Art. 1887-1889 c.civ..Nu intra in calculul T prescr.pe zile doar ziua in care incepe sa curga.
Doar term pe zile stiu eu se ca se calc. pe zile libere,
In speta dr.act. s-a prescris la 6. aug.

excalibur

Post by excalibur » 22 Aug 2005, 08:39

Mai sunt ceva texte si in Codul civil:

ART. 1887
Termenul prescriptiei se calculeaza pe zile, si nu pe ore. Prin urmare ziua in cursul careia prescriptia incepe nu intra in acel calcul.
ART. 1888
Ziua se imparte in 24 ore. Ea incepe la miezul noptii si se fineste la miezul noptii urmatoare.
ART. 1889
Prescriptia nu se socoteste castigata, decat dupa implinirea celei de pe urma zile a termenului defipt prin lege.


Dar nu se refera la termenele calculate pe ani. :(

wav

Post by wav » 22 Aug 2005, 09:12

daca nu-mi ceri text neaparat pentru termenul pe ani atunciraspunsul de mai sus ar trebui sa te multumeasca pe deplin:
In cazul tau prescriptia incepe sa curga pe 7 august 2000 (ART. 1887
Termenul prescriptiei se calculeaza pe zile, si nu pe ore. Prin urmare ziua in cursul careia prescriptia incepe nu intra in acel calcul) si se sfarseste in 7 august 2003. (sistemul se numeste intermediar, vezi in acest sens cursul de civil al lui beleiu pentru anul 1 pe la calculul prescriptiei extinctive)
Parerea mea este ca esti in termen cu actiunea purtand data postei 7 august 2003.

aho

Post by aho » 22 Aug 2005, 09:16

wav- corect.

excalibur

Post by excalibur » 22 Aug 2005, 09:26

Deci in data de 7 august se implinea termenul de prescriptie si cererea depusa la posta in 7 august este in termen.
Daca in 8 august depuneam cererea personal puteam spune ca sunt in termen?

wav

Post by wav » 22 Aug 2005, 09:43

excalibur, cu tot respectul, daca am zis ca termenul de prescriptie se sfarsea la 7 august ce te face sa crezi ca 8 august (care logic urmeaza dupa 7) ar mai fi inauntrul termenului de prescriptie?
Spre luminare: M-am referit la data postei numai pentru ca ai mentionat ca actiunea a fost depusa cu posta (sau asa mi s-a parut mie)

excalibur

Post by excalibur » 22 Aug 2005, 09:53

Cererea de chemare in judecata este un act procedural si sub acest aspect calculul termenului ar trebui facut dupa art. 101 Cod pr.civ.
Ar putea fi considerat facut in termen daca cererea s-a introdus a doua zi dupa expirarea termenului de prescriptie?
Daca cererea se depune prin posta atunci este clar ca actul trebuie depus inainte de implinirea termenului dar daca se depune personal se schimba ceva?

wav

Post by wav » 22 Aug 2005, 10:37

mi se pare ca incurci lucrurile.
implinirea termenului de prescriptie despre care vorbeam nu stinge decat dreptul tau la actiune. asta nu insemna ca in sens procedural dreptul tau ar fi afectat. Cu alte cuvinte esti libera sa introduci cererea de chemare in judecata cand vrei, cu diferenta ca in cazl in care o introduci dupa implinirea termenului de prescriptie de trei ani ea va fi respinsa ca prescrisa.

excalibur

Post by excalibur » 22 Aug 2005, 10:41

Speta asta care imi da batai de cap am gasit-o intr-o carte veche si a fost solutionata ca Curtea Bucuresti (asa scrie) in 1948. :grin:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests