cumpararea unui teren

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
30_ionut_30

cumpararea unui teren

Post by 30_ionut_30 » 25 Jun 2013, 21:14

Buna ziua,doresc sa cumpar un teren(format din trei parcele) situat intr-o comuna din judetul bacau.
proprietarul terenului s-a prezentat cu 3 acte de vanzare cumparare facute cu 3 persoane diferite,3 loturi de teren care alipie vor face un lot de teren mai mare, suprafata totala a trenului fiind de 5600 de metri(declarata de proprietar).
Am luat fiecare act in parte si in fiecare scrie de exemplu...eu inginer X am gasit pe actele unui lot 2800 de metri dar la masuratoarea cadastrala au iesit de fapt 2400...?,pe celalalt act acceasi chestie in act sunt trecute 1600 de metri dar la masuratoarea cadastrala s-au gasit de fapt 1300..?,iar pe ultimul act scrie ca erau trecute 1200 de metri dar la masuratori s-au gasit 1000 de metri.
intrebarea mea este ...proprietarul terenului imi zice ca el vinde insumat suprafata de 5600 de metri ce in acte se gaseste dar in masuratorile cadastrale tot in acceleasi acte se gaseste suma de 4700 de metri... Deci unde sau ce trebuie sa fac eu pentru a afla sigur si legal care este suprafata totala a terenului?
va multumesc,astept raspunsul dumneavoastra!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests