Proces cu asociatia de propietari

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
myhkh

Proces cu asociatia de propietari

Post by myhkh » 13 Mar 2013, 11:28

Buna ziua,

Iata problema mea: in urma unor discutii cu administratorul si presedintele de bloc,in care i-am intrebat cum au cheltuit fondul de reparatii, acestia au hotarat sa nu imi mai primeasca intretinerea.
De doi ani nu am reusit sa platesc intretinerea.
Acum m-au dat in judecata.
Ma puteti ajuta?

Cu respect.
Mihai

Mediator Armeanca

Re: Proces cu asociatia de propietari

Post by Mediator Armeanca » 17 Mar 2013, 10:37

BUna ziua
Puteti ajunge la o intelegere cu asociatia prin mediere. Mai simplu, mai ieftin si mai rapid.
Acordul de mediere va cuprinde toate aspecte intelegii partilor si devine titlu executoriu
Mai mult, legea prevede ca in cazul debitelor =50.000 lei, partile sunt obligate sa participe la sedinta de informare obligatorie privind medierea.


Birou de mediator-Armeanca Mariana
mariana.armeanca@gmail.com
0745.011.511

lidiacojocaru

Re: Proces cu asociatia de propietari

Post by lidiacojocaru » 21 Mar 2013, 15:33

Daca nu v-a acceptat plata intretinerii aveati la indemana procedura ofertei de plata si consemnatiunii prevazuta de art. 1005-1012 Codul procedura civila. Legea va oferea instrumentul legal de rezolvare a acestei probleme. Faptul ca ati ramas in pasivitate si nu v-ati informat macar asupra posibilitatilor pe care le aveati, nu va da alternative acum decat sa achitati debitul plus penalitatile restante, intrucat nu puteti face dovada ca ei v-au refuzat plata, debitul restant vorbeste de la sine. Nu stiu in ce masura va poate ajuta medierea, intrucat debitul si penalitatile tot trebuiesc achitate, nu le plateste nimeni in locul dvs. Singura posibilitate pe care o aveti este sa cereti instantei o esalonare la plata, care se da de regula in aceste procese, asta daca nu puteti achita tot debitul odata. Alta data cand aveti o problema nu mai lasati sa treaca timpul fara sa consultati o persoana abilitata a va da un sfat de specialitate intrucat va agravati situatia, si suportati consecintele. Mult succes si intelepciune pe viitor!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests